BNR: dobânzile interbancare se stabilizează, lichiditatea rămâne tensionată

bnr_resize_93046400
Banca Nationala a României
Piața monetară din România a transmis marți semnale mixte, cu o ușoară detensionare a dobânzilor interbancare, dar cu un nivel ridicat al costului banilor și o activitate mai intensă atât pe piața interbancară, cât și pe cea a titlurilor de stat. Datele publicate de Banca Națională a României arată că, față de ziua precedentă, ROBOR a consemnat corecții marginale pe cele mai multe scadențe, în timp ce volumele tranzacționate între bănci au crescut semnificativ.

ROBOR coboară marginal pe majoritatea scadențelor

La ora 11:00, ROBOR la trei luni – referința pentru creditele în lei cu dobândă variabilă – a scăzut ușor la 5,97% pe an, de la 5,98% în ședința precedentă. Și ROBOR la 12 luni a coborât cu 0,01 puncte procentuale, la 6,26% pe an. Pe termen foarte scurt, ROBOR overnight și tomorrow/next au scăzut la 5,64% pe an, față de 5,65% anterior.

Mișcările sunt reduse ca amplitudine, dar sincronizate pe mai multe maturități, sugerând o ușoară calmare a presiunilor de lichiditate, fără a indica însă o schimbare de trend în politica monetară sau în costul finanțării din economie.

Citește și: ROBOR continuă să scadă. Informaţiile zilei de la BNR

Piața interbancară se activează: volume aproape triple

Semnalul mai puternic vine din zona volumelor tranzacționate pe piața monetară interbancară. Potrivit datelor BNR, în 19 ianuarie volumul mediu zilnic al tranzacțiilor a urcat la 300,8 milioane de lei, aproape triplu față de nivelul de 105,9 milioane de lei înregistrat pe 16 ianuarie. Dobânda medie aferentă acestor tranzacții a crescut ușor, la 5,52% pe an, de la 5,50%.

Creșterea volumelor indică o activare a pieței interbancare și o nevoie mai mare de ajustare a pozițiilor de lichiditate între bănci, în condițiile în care costul banilor rămâne ridicat.

Statul continuă să se împrumute scump

Pe piața primară a titlurilor de stat, Ministerul Finanțelor a atras noi fonduri printr-o emisiune de obligațiuni cu scadența în februarie 2032. Statul a împrumutat 700 milioane de lei la un randament de adjudecare de 6,70% pe an, nivel comparabil cu randamentele ridicate din licitațiile recente.

Datele confirmă faptul că finanțarea deficitului bugetar rămâne costisitoare, în contextul în care dobânda-cheie a BNR este menținută la 6,50% pe an, iar condițiile de lichiditate din piață nu s-au relaxat semnificativ.

Activitate mai intensă pe piața secundară

Și piața secundară interbancară a titlurilor de stat a înregistrat o intensificare a activității. Numărul tranzacțiilor denominate în lei a crescut la 265, față de 219 în ședința anterioară, iar volumul zilnic a urcat la 6,63 miliarde de lei, de la 5,85 miliarde de lei. Evoluția sugerează un interes susținut pentru titlurile guvernamentale, pe fondul randamentelor ridicate și al nevoii de plasamente sigure în lei.

În ansamblu, datele de marți arată o piață monetară mai activă, cu mici corecții descendente ale dobânzilor interbancare, dar cu presiuni persistente pe costul finanțării și pe datoria publică, într-un context în care relaxarea monetară rămâne, cel puțin deocamdată, un scenariu îndepărtat.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
x close