Biden cere celor doi mari producători de medicamente pentru slăbit să reducă prețurile

DCBusiness Team |
Data publicării:
Medicamente
Medicamente

Președintele american Joe Biden și senatorul Bernie Sanders au făcut apel la Novo Nordisk și Eli Lilly să reducă prețurile medicamentelor lor pentru pierderea în greutate și diabet, într-un articol de opinie publicat marți în USA Today.

Cererea în creștere pentru medicamentele produse de cele două companii, care s-au dovedit a ajuta pacienții să piardă în medie până la 20% din greutate, a propulsat acțiunile producătorilor de medicamente la niveluri record și i-a determinat pe unii experți să se aștepte ca piața acestor tratamente să ajungă la 150 de miliarde de dolari până la începutul anilor 2030.

Mai mult de 40% dintre americani sunt obezi, potrivit Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor.

"Dacă prețurile acestor medicamente nu sunt reduse substanțial, ele au potențialul de a falimenta sistemul american de sănătate", au declarat Biden și Sanderssaid.

"Dacă Novo Nordisk și alte companii farmaceutice refuză să reducă substanțial prețurile medicamentelor eliberate pe bază de rețetă în țara noastră și să pună capăt lăcomiei lor, vom face tot ce ne stă în putere pentru a le pune capăt. Novo Nordisk trebuie să reducă substanțial prețul Ozempic și Wegovy."

O rezervă lunară de Ozempic, medicamentul Novo pentru diabet, are un preț de 935,77 dolari în SUA, în timp ce tratamentul pentru obezitate Wegovy are un preț de 1.349,02 dolari pe lună, conform site-ului web al producătorului de medicamente.

Mounjaro, un medicament pentru diabet produs de Eli Lilly, care este, de asemenea, utilizat pentru pierderea în greutate, costă aproximativ 1.100 de dolari pe lună.

Acțiunile producătorului danez de medicamente Novo Nordisk au scăzut cu aproape 3%, în timp ce cele ale Eli Lilly au scăzut cu 3,2% în tranzacțiile de dimineață.

Deși Biden și Sanders nu au spus ce măsuri ar putea lua, ambii au pus presiuni în trecut asupra producătorilor de medicamente pentru a le reduce prețurile.

Anul trecut, Sanders a interogat producătorii de insulină, inclusiv Novo și Lilly, și intermediarii de produse farmaceutice cu privire la rolul lor în menținerea prețurilor ridicate ale medicamentelor și este de așteptat să-l interogheze pe directorul general al Novo Nordisk, Lars Jorgensen, cu privire la prețul Ozempic și Wegovy în septembrie.

Legea privind reducerea inflației, semnată de Biden și promulgată în 2022, urmărește să economisească 25 de miliarde de dolari anual până în 2031 prin obligarea producătorilor de medicamente să negocieze prețurile anumitor medicamente scumpe cu centrele americane Medicare și Medicaid Service.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 303811.27RON
1 ETH = 15926.50RON
1 LTC = 331.88RON
1 XRP = 2.70RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel