Angajări la stat 'pe uşa din dos'. Vasile Marica acuză un joc cu primarii: Fenomen foarte periculos!

Mihai Ciobanu |
Data actualizării: | Data publicării:
Angajari "pe usa din dos" în administratie. Foto: Andrea Piacquadio - Pexels
Angajari "pe usa din dos" în administratie. Foto: Andrea Piacquadio - Pexels

Vasile Marica, președintele SED LEX, atrage atenţia asupra unui fenomen pe care-l cataloghează ca fiind periculos cu angajările în administraţie. 

Într-un interviu acordat DC News, Vasile Marica a subliniat faptul că există o metodă prin care oameni apropiaţi unor politicieni pot ajunge în funcţii de conducere în administraţie "pe uşa din dos". 

"În primul rând din cauză că ea vine cu o tară foarte veche: politicienii încearcă să-şi pună oamenii lor – şi nu de cele mai multe ori pregătiţi – în funcţie. Mai mult decât atât: legea nu mai permite schimbarea niciunui şef. S-a făcut un corp al funcţionarilor publici care se numesc şefi, iar dacă un individ la 30 de ani ocupă o funcţie de şef, va rămâne şef până la 60 de ani, nu-l întreabă nimeni, nu poate să-l schimbe nimeni.

Mai mult, administraţia a devenit un fel de ‚administraţia lui Nicuşor Dan’, ‚administraţia lui Fritz’, adică nu sunt administraţii în slujba cetăţeanului ci sunt administraţii în care un om, când îşi face datoria, este marginalizat şi imediat sunt aduşi consilierii lui... care cred ei că ştiu despre ce este vorba", a explicat Vasile Marica.

Citeşte şi: Vasile Marica: Multinaţionalele, PRESIUNI când sunt controlate. Noi nu avem altă atitudine decât cea de slugi

"De exemplu la Ministerul Finanţelor, să aduci acum pe unul de la Baia Mare care nu a înţeles niciodată ce înseamnă fenomenul naţional al unei decizii naţionale, al modului în care funcţionează sistemul la nivel naţional, să ia o decizie la Bucureşti, ai terminat-o. În două minute a luat decizia proastă, nu a înţeles ce se întâmplă până la rădăcina României, decizia respectivă se va răsfrânge. După aceea venim cu corectări... degeaba.

Nu vine nimic din spate. Din 2016 noi nu am avut niciun angajat în administraţie. În schimb atrag atenţia asupra unui fenomen foarte periculos în administraţie: mulţi primari de comune, nu neapărat de oraşe, angajează oameni, după care ei sunt transferabili oriunde în altă parte pe funcţii de conducere şi cam este un troc nesănătos acolo. Eu am atras atenţia şi instituţiilor statului: nu este în regulă ce se întâmplă. Adică primarul îşi angajează pe cineva ca şi cum ar avea nevoie de un om, iar imediat după aceea îi dă voie la transfer într-o altă instituţie care este mai bine plătită", atrage atenţia Vasile Marica, liderul SED LEX.

VIDEO: 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0889
Diferența 0.0052
Zi precendentă 5.0837
USD
Azi 4.3349
Diferența 0.0091
Zi precendentă 4.3258
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0889 RON
USD flag1 USD = 4.3349 RON
GBP flag1 GBP = 5.8302 RON
CHF flag1 CHF = 5.4403 RON
AUD flag1 AUD = 2.8636 RON
DKK flag1 DKK = 0.6816 RON
CAD flag1 CAD = 3.1042 RON
HUF flag1 HUF = 0.0131 RON
JPY flag1 JPY = 0.0294 RON
NOK flag1 NOK = 0.4350 RON
SEK flag1 SEK = 0.4622 RON
XAU flag1 XAU = 538.1818 RON
Monede Crypto
1 BTC = 531450.89RON
1 ETH = 19498.08RON
1 LTC = 516.76RON
1 XRP = 13.09RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET21536.810.05%
BET-BK4178.830.23%
BET-EF1167.850.17%
BET-FI76424.541.36%
BET-NG1576.540.13%
BET-TR49989.230.05%
BET-TRN48331.830.05%
BET-XT1849.830.18%
BET-XT-TR4203.780.18%
BET-XT-TRN4074.830.18%
BETAeRO985.711.14%
BETPlus3146.800.04%
RTL48211.570.07%

Opinii

Ungurii vor fi întrebați ce părere au

Analiști: dezechilibrele macro și politica fiscală impredictibilă mențin incertitudinea

Încrederea analiștilor în economia României...

Portul Constanța / Foto: kepass / Pixabay
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook

Negrescu: TVA-ul ne „sângerează” bugetul, taxarea inversă e soluția

Adrian Negrescu: Extinderea taxării inverse, o...

Comunicate de presa

Lemne de foc / Foto: Freepik

Romsilva lansează magazin online pentru achiziția de lemn de foc

Romsilva pune la dispoziția populației, în...

Românii din generația Z își construiesc averea cu aur și fonduri monetare

Tinerii români schimbă regulile jocului în...

Conferința ASPES

Mihai Daraban: Mediul de afaceri nu ar trebui provocat de decidentul politic

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel