DCBusiness Bănci ROBOR continuă să scadă. Informaţiile zilei de la BNR

ROBOR continuă să scadă. Informaţiile zilei de la BNR

BNR
Veşti bune pentru românii care au credite în lei ale căror rate se calculează în funcţie de indicele ROBOR.

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut vineri la 6% pe an, de la 6,01% pe an în şedinţa precedentă, conform datelor publicate de BNR. La începutul anului trecut, indicele era de 5,92% pe an.

Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a coborât la 6,11% pe an, de la 6,14%, iar ROBOR la 12 luni a scăzut la 6,29% de la 6,31% cât a fost joi.

În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, acesta este de 5,68% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul III 2025.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
Cifra zilei Vezi toate articolele