Cât de mult a crescut datoria guvernamentală. Ultimele cifre ale Ministerului Finanțelor

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
Palatul Victoria
Palatul Victoria

Datoria administrației publice a depășit de ceva vreme jumătate din Produsul Intern Brut, Ministerul de Finanțe a publicat cifrele actualizate.

Mai concret, Guvernul avea în martie o datorie de până la 845,098 miliarde lei, de la 841,292 miliarde de lei în luna precedentă, conform datelor publicate de instituție.

Ca procent din PIB, datoria guvernamentală a crescut la 51,9%, de la 51,7% în ianuarie (PIB conform comunicatului Institutului Naţional de Statistică din 7 iunie 2024).

În ceea ce privește datoria pe termen mediu şi lung s-a majorat la 795,023 miliarde de lei în martie, de la 786,851 miliarde de lei în februarie, iar cea pe termen scurt a scăzut la 50,075 miliarde lei, de la 54,441 miliarde de lei în luna anterioară.

Cea mai mare parte din această datorie, respectiv 695,566 miliarde de lei, era reprezentată de titluri de stat. Împrumuturile se cifrau la 113,692 miliarde de lei.

Datoria în moneda naţională se ridica la valoarea de 382,502 miliarde lei, cea în euro la 355,513 miliarde de lei echivalent, iar datoria în dolari americani la 84,147 miliarde echivalent lei.

De asemenea, datoria administraţiei publice centrale ajunsese, în martie 2024, la 823,396 miliarde de lei, în urcare de la 820,105 miliarde lei, în februarie, din care 773,353 miliarde de lei pe termen mediu şi lung. Cea mai mare parte a datoriei administraţiei centrale era contractată în lei (382,502 miliarde de lei) şi în euro (355,513 miliarde de lei, echivalent).

Datoria administraţiei publice locale a urcat la 21,702 miliarde de lei, de la 21,187 miliarde de lei, în luna anterioară, din care 21,669 miliarde de lei pe termen mediu şi lung.

Totodată, datoria internă a administraţiei publice se cifra, în martie 2024, la 411,076 miliarde de lei (25,2% din PIB), din care 394,231 miliarde de lei datorie a administraţiei centrale şi 16,845 miliarde de lei datoria administraţiei locale.

Conform datelor MF, datoria externă a administraţiei publice era de 434,021 miliarde de lei (26,6% din PIB), din care 429,164 miliarde de lei datorie externă a administraţiei publice centrale şi 4,857 miliarde de lei datoria externă a administraţiei publice locale.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.97
Diferența -0.0037
Zi precendentă 4.9737
USD
Azi 4.555
Diferența -0.0139
Zi precendentă 4.5689
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 16-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9700 RON
USD flag1 USD = 4.5550 RON
GBP flag1 GBP = 5.9149 RON
CHF flag1 CHF = 5.0961 RON
AUD flag1 AUD = 3.0888 RON
DKK flag1 DKK = 0.6661 RON
CAD flag1 CAD = 3.3388 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0288 RON
NOK flag1 NOK = 0.4239 RON
SEK flag1 SEK = 0.4315 RON
XAU flag1 XAU = 352.8944 RON
Monede Crypto
1 BTC = 295150.43RON
1 ETH = 15802.52RON
1 LTC = 334.43RON
1 XRP = 2.58RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18546.140.21%
BET-BK3453.310.13%
BET-FI59791.700.06%
BET-NG1327.340.37%
BET-TR40522.760.21%
BET-TRN39417.810.21%
BET-XT1581.370.16%
BET-XT-TR3402.690.16%
BET-XT-TRN3316.500.16%
BETAeRO1059.02-0.11%
BETPlus2742.220.18%
RTL40780.700.21%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel