Turcan, despre Legea asistenţei sociale: Puteam să facem mai mult

Matei Ion |
Data actualizării: | Data publicării:
Raluca Turcan
Raluca Turcan

Legea modificată a asistenţei sociale este aproape finalizată şi e pregătită pentru dezbatere publică, a declarat, marţi, ministrul interimar al Muncii şi Protecţiei Sociale, Raluca Turcan, în cadrul unei dezbateri despre rolul copiilor în societate.

"Un mare pretext de lipsă de intervenţie în asistenţa socială în România a fost lipsa de finanţare, şi întăresc cuvântul pretext, pentru că pe fond puteam să facem mult mai mult în asistenţă socială, cu banii pe care îi avem la dispoziţie, dacă îi cheltuiam judicios. Vă dau un exemplu: am preferat (Guvernele, de-a lungul anilor, n.r.) foarte mult să intervenim cu sume de bani fixe pentru oameni care aveau nevoie de mult mai mult decât o simplă sumă de bani. Aveau nevoie de asistenţă socială integrată, de sprijin, de consiliere, de monitorizare pe toată durata vieţii, astfel încât să poţi cu adevărat să-i sprijini. Şi de aceea am purces la modificarea legii asistenţei sociale, care este aproape finalizată, e pregătită pentru dezbatere publică, sper să găsim şi un context politic pregătit pentru asta, astfel încât finanţarea să urmeze beneficiarul, iar un beneficiar vulnerabil să primească de la stat mult mai mult decât o sumă de bani. Să fie urmărit pe tot parcursul vieţii, inclusiv la vârstnici, cu servicii de îngrijire la domiciliu şi de asistenţă integrată", a afirmat Raluca Turcan.

Talonul de pensie. Legea a intrat în vigoare. Ce trebuie SĂ ȘTIȚI

Soluțiile propuse de Raluca Trucan

Ministrul Muncii a mai apreciat că programele din fonduri europene trebuie alocate integrat pe o hartă a necesităţilor României de asistenţă socială.

"Şi ajung la sursa de bani (pentru proiecte de asistenţă socială, n.r.). Nu poţi să te limitezi în permanenţă la bugetul statului. O resursă extrem de importantă a reprezentat-o şi o reprezintă fondurile europene. Întrebarea este cum le cheltuim? Le cheltuim sporadic şi punctual, astfel încât să găsim vreo 20 de milioane atrase pentru un proiecţel care vizează 100 de persoane, încă vreo 18 milioane pentru un proiect care vizează 400 de persoane, fără să existe un tablou integral al proiectelor derulate la nivel naţional, astfel încât să te asiguri că fondurile europene ajung pe toată tabla vulnerabilităţilor României? Eu ţin foarte mult ca banii pe care îi avem în viitorul exerciţiu financiar, şi anume 3,6 miliarde de euro, să nu mai fie cheltuiţi fracturat, ci să poată fi aşezaţi pe o hartă a necesităţilor României de asistenţă socială, de incluziune, de redare a demnităţii (...). La fel să facem şi pe partea de ocupare, unde avem Programul Operaţional Educaţie şi Ocupare, o altă sursă de bani" a menţionat Raluca Turcan.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.1222
Diferența 0.0231
Zi precendentă 5.0991
USD
Azi 4.5369
Diferența 0.0471
Zi precendentă 4.4898
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.1222 RON
USD flag1 USD = 4.5369 RON
GBP flag1 GBP = 6.0212 RON
CHF flag1 CHF = 5.4930 RON
AUD flag1 AUD = 2.9098 RON
DKK flag1 DKK = 0.6866 RON
CAD flag1 CAD = 3.2688 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0313 RON
NOK flag1 NOK = 0.4377 RON
SEK flag1 SEK = 0.4687 RON
XAU flag1 XAU = 487.0692 RON
Monede Crypto
1 BTC = 465647.09RON
1 ETH = 10136.75RON
1 LTC = 434.59RON
1 XRP = 10.52RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET16324.71-1.79%
BET-BK3076.14-1.23%
BET-EF890.65-1.86%
BET-FI57538.38-0.73%
BET-NG1185.43-1.68%
BET-TR35998.73-1.79%
BET-TRN34990.64-1.79%
BET-XT1399.94-1.59%
BET-XT-TR3034.72-1.59%
BET-XT-TRN2956.06-1.59%
BETAeRO803.77-0.27%
BETPlus2406.75-1.75%
RTL36497.95-1.84%

Opinii

Profesorul Mircea Coșea / Foto: Crișan Andreescu

Nu suntem loviți de tsunami, ci de greșelile făcute. Mircea Coșea: ”Am o teamă de viitor”

Profesorul de economie Mircea Coșea a vorbit,...

Adrain Negrescu / Foto: Facebook

”Roșul” de la bursă ar putea fi primul pas. Următorul, deprecierea leului

Analistul financiar Adrian Negrescu a respins...

Profesorul Mircea Coșea / FOTO: Arhivă

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel