Optimismul ieftinește aurul care scade sub 2.000 $ pe uncie

DCBusiness Team |
Data publicării:
Lingou de aur
Lingou de aur

Aurul se retrage de la nivelul de 2.000 de dolari, pe măsură ce îngrijorările economice se estompează

Prețul aurului s-a prăbușit în ultimele două zile, căzând pe măsură ce temerile legate de volatilitatea pieței se atenuează - metalul prețios părând să intre într-o frază de corecție.

Activul de refugiu a alunecat de la 1.993 de dolari pe uncie la începutul săptămânii la 1.957 de dolari pe uncie în tranzacțiile de marți după-amiază pe piața la vedere, o scădere de aproape două procente.

Acest lucru contrastează puternic cu mega raliul de luna trecută, când prețurile au depășit bariera de 2.000 de dolari pe uncie, alimentat de temerile legate de instabilitatea economică pe măsură ce conflictul dintre Israel și Hamas se intensifica.

În timp ce persistă temerile legate de conflictul care ar putea duce la un război regional, prețurile au fost reduse în condițiile în care Rezerva Federală a SUA a transmis piețelor semnale că a terminat cu creșterea ratelor.

Rezerva Federală a menținut ratele dobânzilor între 5,25% și 5,5%, urmând o abordare curajoasă pentru a controla inflația.

Ole Hansen, șeful departamentului de strategie privind mărfurile de la Saxo Bank, a afirmat că răspunsul șefului Fed, Jerome Powell, a surprins observatorii pieței, care au indicat aurul ca fiind un activ cheie de refugiu.

"Comentariile sale au amplificat nedumerirea traderilor care, în timpul săptămânii de raportare, s-au concentrat pe piețele afectate de îngrijorările geopolitice, de creșterea bruscă a randamentelor Trezoreriei și de un dolar puternic care a condus la riscul de slăbiciune economică. Trei săptămâni de acumulări aproape record de aur au lăsat metalul expus la o corecție sau, cel mai bine, la o perioadă de consolidare", a declarat Hansen.

Unii analiști au considerat că 2.000 de dolari pe uncie reprezintă o barieră psihologică pentru investitori, metalul luptând să se mențină la această bornă în acest an. Aceștia mai sunt de părere că după scăderile de azi, aurul pare să intre într-o fază de corecție, după ce nu a reușit să depășească în mod semnificativ pragul de 2.000 de dolari. Poate că asistăm la o dezangajare a unor riscuri geopolitice de pe piețe sau doar la o corecție tehnică a creșterii din ultima lună, dar ultimele două sesiuni nu au fost grozave.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 21-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 306568.55RON
1 ETH = 16025.47RON
1 LTC = 335.26RON
1 XRP = 2.66RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel