Doctor în România cu opt clase. Reacția spitalului cu venituri de peste 15 milioane de euro

spital4_49371800
Bani pentru primul spital de oncologie pediatrica
Matthew Mode, pe numele său Matteo Politi, este un caz aparte. Doctorul care a operat o pacientă la spitalul Monza avea doar opt clase și a indignat comunitatea medicilor. Spitalul Monza a încercat să îndrepte gafa.

Cazul Matthew Mode. Spitalul Monza este considerat drept unul dintre spitalele de top din România, având venituri de peste 15 milioane de euro anual. Doar un robot de chirurgie DaVinci IX a costat spitalul peste 3 milioane de euro. Cazul Mathew Mode a afectat însă imaginea spitalului astfel că managementul spitalului a reacționat.

„Grupul Monza România anunţă că există toată deschiderea din partea instituţiei, în legătură cu investigaţia care îl priveşte pe Matteo Politi(Matthew Mode). Grupul Monza se declară parte lezată în acest context şi a iniţiat demersurile judiciare necesare împotriva lui Matteo Politi. 

Acesta a solicitat o colaborare, în decembrie 2018, cu Grupul Monza pentru o intervenţie chirugicală a unei paciente a lui Matteo Politi. În vederea acestei colaborări, Matteo Politi a prezentat actele necesare, inclusiv parafa de medic eliberată de Direcţia de Sănătate Publică.

Menţionăm că a fost realizată o singură intervenţie chirurgicală. Intervenţia chirurgicală a avut loc la Centrul Medical Monza, în luna decembrie 2018, pentru o pacientă căreia Matteo Politi îi oferise, în prealabil, consultaţie preoperatorie într-o altă instituţie medicală”, au spus cei de la spitalul Monza.

Citește și: Un spital din Capitală va avea heliport

Actualitate Vezi toate articolele
x close