Cum va fi vremea de 1 Martie 2022. ANM, prognoză actualizată

ghiocei-2_20994900
ANM, prognoza meteo actualizata. Foto: Pexels.com
Administraţia Naţională de Meteorologie a comunicat cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni. 

Potrivit estimărilor Administraţiei Naţionale de Meteorologie, temperaturile vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă a anului.

Săptămâna 07.02.2022 – 14.02.2022

Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, în toate regiunile, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în nord-estul țării. Regimul pluviometric va fi în general deficitar în regiunile sudice și estice, dar și local excedentar în nord-vest, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.

Săptămâna 14.02.2022 – 21.02.2022

Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, pe întreg teritoriul României. Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în regiunile extracarpatice, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval.

Săptămâna 21.02.2022 – 28.02.2022

Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, în toate regiunile. Regimul pluviometric va fi ușor deficitar în jumătatea sudică a țării, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval.

Săptămâna 28.02.2022 – 07.03.2022

Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această săptămână, la nivelul întregii țări. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor avea o tendință deficitară în cea mai mare parte a țării.

Citeşte şi: Cod galben de intensificări ale vântului în trei regiuni ale țării

O atenţionare meteorologică Cod galben vizând intensificări ale vântului este în vigoare pe parcursul zilei de marţi în Dobrogea, estul Munteniei şi Moldova, potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie.

În intervalul orar 5:00 - 20:00, vântul se va intensifica treptat, la început în Dobrogea şi în estul Munteniei, apoi şi în Moldova, cu rafale de 55...65 km/h şi pe suprafeţe restrânse de peste 70 km/h.

Intensificări ale vântului vor fi pe alocuri şi în restul teritoriului, cu viteze în general de 50...55 km/h, îndeosebi în centru şi sud-vest, notează ANM.

Judeţele marcate cu Cod galben sunt Suceava, Botoşani, Neamţ, Iaşi, Bacău, Vaslui, Vrancea, Galaţi, Brăila, Tulcea, Constanţa, Ialomiţa (parţial) şi Călăraşi (parţial). 

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
x close