Bursa de la București a început ziua de tranzacționări cu optimism

bursa_verde_29247600
Majoritatea indicilor au fost pe plus
Bursa de Valori Bucureşti a deschis în creştere pe toţi indicii şedinţa de vineri, iar valoarea tranzacţiilor realizate în primele 45 de minute era de 1,601 milioane de lei (336.254,32 euro). 

Indicele BET, care arată evoluţia celor mai lichide 16 companii, a înregistrat o apreciere de 0,14%, la 8.291,56 puncte, BET Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era în urcare cu un procent similar, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor consemna un plus de 0,37%. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, era în apreciere cu 0,10%.

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, consemna o creştere de 0,16%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, era pe minus cu 0,17%.

Citește și Bursa de la București. Banca Transilvania conduce detașat în topul tranzacțiilor

Cele mai semnificative deprecieri ale valorii acţiunilor le înregistrau Ves (-11,54%) , Oil Terminal (-2,62%) şi Digi Communications (-1,61%).

În creştere erau acţiunile Nuclearelectrica (+2,44%), Purcari Wineries Public Company Limited (+1,06%) şi SIF 5 Oltenia (+0,48%).

Burse-Fonduri Mutuale Vezi toate articolele
x close