Nicuşor Dan a declarat, miercuri, că partidele şi-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condiţiile pe care le au pentru a susţine o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile şefului statului.
"Legat de desemnarea premierului, am avut (...) o rundă de discuţii ieri (marţi - n.r.). S-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală minoritară şi acum partidele sunt în perioada în care şi-au asumat că vin cu condiţiile pentru a susţine, fără a face parte din Guvern, a susţine guvernul minoritar. Cam aici suntem şi sper să fie serioşi şi să închidem cât de curând. (...) Ar trebui ca mâine să discute ei între ei şi vineri să vina la mine cu concluziile", a afirmat şefului statului, aflat la Cluj.
Nicuşor Dan a precizat că se află la Cluj, în drum spre Polonia, unde va participa la Summitului Flancului Estic.