DCBusiness Burse-Fonduri Mutuale  Bursa de Valori Bucureşti a deschis în CREȘTERE ședința de astăzi

 Bursa de Valori Bucureşti a deschis în CREȘTERE ședința de astăzi

Bursa de la București a închis ședința în CREȘTERE
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creştere şedinţa de joi, iar rulajul se cifra la 2,18 milioane de lei (452.662 de euro), după 35 de minute de la debutul tranzacţiilor.

Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 17 companii, înregistra o apreciere de 0,15%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era în urcare cu 0,15%.

Tranzacţii de peste 110 milioane de lei. Vedetă, Banca Transilvania

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat un avans de 0,18%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a apreciat cu 0,12%.

Indicele BET-FI al SIF-urilor era pe plus cu 0,16%.

BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a apreciat cu 0,39%.

Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Electromagnetica (+2,21%), SIF Banat Crişana (+1,43%) şi Teraplast (+1,39%).

Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Casa de Bucovina - Club de munte (-2,55%), Turbomecanica (-2,07%) şi Electrica (-0,95%). 

Burse-Fonduri Mutuale Vezi toate articolele