Zi bună la BVB: energia trage piața în sus

bursa-de-valori-bucuresti-tranzactionare1_93244400
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București (BVB) a închis ședința de joi pe plus, într-o zi cu evoluții mixte la nivelul indicilor, dar cu un sentiment general pozitiv în piață. Rulajul total s-a ridicat la 59,46 milioane de lei (aproximativ 11,68 milioane de euro), potrivit datelor publicate de operatorul pieței.

Indicele BET se apropie de 24.000 de puncte

Principalul indice al bursei, BET, care reflectă evoluția celor mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, a crescut cu 0,29%, până la 23.954,92 puncte. O evoluție similară a avut și BET-Plus, indicele celor mai lichide 43 de acțiuni, care a închis cu un avans de 0,31%.

Indicele BET-BK, utilizat ca reper de randament pentru fondurile de investiții, a consemnat o creștere modestă, de 0,06%, în timp ce BET-XT, indicele blue-chip extins al celor mai lichide 25 de titluri, a urcat cu 0,22%.

Energie în creștere, SIF-urile pe minus

Sectorul energetic a avut o evoluție peste media pieței. BET-NG, indicele care urmărește cele zece companii din energie și utilități, a crescut cu 0,55%, confirmând interesul investitorilor pentru acest segment.

În contrast, BET-FI, indicele SIF-urilor și al Fondului Proprietatea, a închis ședința în scădere cu 0,64%, pe fondul unor corecții vizibile pe anumite titluri.

Pe piața alternativă, BET AeRO, indicele care include 20 de companii reprezentative de pe AeRO, a consemnat un avans marginal, de 0,02%.

Citește și: Care sunt preferințele invetsitorilor români? Microsoft, Nvidia și Intel, în topul preferințelor

Banca Transilvania, lider la lichiditate

Cele mai tranzacționate acțiuni ale zilei au fost cele ale Băncii Transilvania, cu un rulaj de 8,27 milioane de lei. Pe următoarele poziții s-au situat Romgaz, cu tranzacții de 4,05 milioane de lei, și OMV Petrom, cu aproape 3,8 milioane de lei.

Aceste titluri au continuat să concentreze cea mai mare parte a interesului investitorilor, într-o piață dominată de volume moderate.

Creșteri spectaculoase și corecții vizibile

Cele mai bune evoluții din ședința de joi au fost înregistrate de acțiunile Societatea de Construcții Napoca, care au urcat cu 14,56%, urmate de Prebet (+12,87%) și Ropharma (+8,72%).

La polul opus, cele mai importante scăderi au fost consemnate de Altur (-4,69%), Sinteza (-3,94%) și Fondul Proprietatea (-2,74%), titlu care a tras în jos indicele BET-FI.

Per ansamblu, ședința de joi a adus un plus moderat pentru piața locală, cu diferențe clare între sectoare și o activitate concentrată pe câteva acțiuni mari, într-un context în care investitorii rămân prudenți, dar activi.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Burse-Fonduri Mutuale Vezi toate articolele
x close