Wizz Air mută trei zboruri către Spania pe aeroportul Băneasa

DCBusiness Team |
Data publicării:
Wizz Air
Wizz Air

Unele rute ale companiei aeriene ungare vor fi mutate temporar de pe Aeroportul Internațional Henri Conadă pe Aeroportul Interbațional București - Băneasa.  

Este vorba despre perioada 9 iulie - 23 septembrie, când compania urmărește ca, prin această decizie, să ofere un confort sporit pasagerilor în timpul sezonului de vârf al verii.

"Începând cu data de 9 iulie, anumite rute care erau operate anterior de pe Aeroportul Otopeni vor fi găzduite de Aeroportul Bucureşti Băneasa. Pasagerii care zboară pe aceste rute, în zilele şi la orele de plecare specificate, sunt rugaţi să îşi verifice e-mailurile pentru informaţii detaliate şi să confirme aeroportul de plecare. Pasagerii care şi-au cumpărat biletele prin intermediul agenţiilor de turism online trebuie să contacteze agenţiile în cauză şi să confirme modificările", se arată în comunicat.

 

Rutele mutate temporar pe Aeroportul Bănenasa

Potrivit sursei citate, rutele influenţate de această schimbare sunt: Bucureşti Băneasa - Sevilla, Bucureşti Băneasa - Madrid şi Bucureşti Băneasa - Malaga.

Wizz Air, compania aeriană ultra-low, operează o flotă de 198 de aeronave Airbus A320 şi A321.Operatorul aerian este listat la Bursa de Valori din Londra. 

Într-un comunicat anterior, Wizz Air anunța că ”În iunie 2024, Wizz Air va aloca încă două noi aeronave Airbus A321neo de ultimă generație bazei sale, va lansa o nouă rută către Leipzig, Germania, și va crește frecvențele pe 21 dintre rutele sale existente în București. Cu această investiție, compania aeriană va avea 19 aeronave staționate și 800 de persoane care vor lucra la baza din București, aceasta devenind cea mai mare bază a Wizz Air, consolidându-și totodată poziția de lider de piață în țară, cu o cotă de 57%.”

Joi, compania a lansat mai multe zboruri, în acest context, directorul interimari al Companiei Naționale Aeroporturi București, a declarat: ”Lansarea curselor Wizz Air București – Izmir și București – Leipzig, precum și reluarea curselor București – Budapesta reprezintă conexiuni importante care oferă oportunități economice și turistice, cu beneficii semnificative pentru pasagerii care au șansa să călătorească pe aceste rute”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 22-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 310171.92RON
1 ETH = 16059.31RON
1 LTC = 336.72RON
1 XRP = 2.72RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel