Temu, amendată în Polonia pentru promoții înșelătoare

temu_dcbusiness_34024900
Temu / Foto: DCBusiness
Temu, amendată în Polonia.

Oficiul pentru Concurență și Protecția Consumatorilor din Polonia (UOKiK) a amendat Temu, pentru că nu a informat corect consumatorii cu privire la istoricul prețurilor în cadrul promoțiilor. Temu, platformă deținută de un grup chinez, a fost sancționată cu aproape 6 milioane de zloți (aproximativ 1 milion de euro) pentru astfel de practici. Decizia nu este definitivă, compania având posibilitatea de a face apel, transmite www.pap.pl.

„Operatorii economici au obligația de a informa clar consumatorii cu privire la reduceri și promoții. Prezentarea creșterilor de preț drept chilipiruri și promovarea selectivă sau manipulativă a discounturilor trebuie să înceteze”, a declarat Tomasz Chrostny, președintele UOKiK, într-un comunicat.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
x close