Societatea Naţională Nuclearelectrica a înregistrat, în primele nouă luni ale acestui an, un profit net de 1,63 miliarde lei, în creştere cu aproape 27% faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior, conform datelor financiare transmise, vineri, Bursei de Valori Bucureşti.
În primele nouă luni din 2024, Nuclearelectrica a afişat un profit net de 1,23 miliarde lei.
Potrivit sursei citate, profitul operaţional (EBITDA) a crescut cu 19,9% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, în principal ca urmare a creşterii veniturilor din vânzarea energiei electrice cu 23,9%, compensate parţial de creşterea cheltuielilor cu contribuţia la Fondul de Tranziţie energetică cu 394 milioane lei.
Veniturile din exploatare au crescut cu 22,9% în principiu ca urmare a creşterii veniturilor din vânzarea energiei electrice cu 23,9%, determinată de creşterea cu 19,1% a preţului mediu ponderat al energiei electrice vândută în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2025, faţă de preţul mediu ponderat din aceeaşi perioadă a anului trecut, în condiţiile vânzării unei cantităţi totale de energie electrică uşor crescute, plus 3,7%.
"SNN a fost până la 31 decembrie 2024 vânzător în cadrul Mecanismului de achiziţie centralizată de energie electrică (MACEE), instituit prin OUG nr. 153/2022. Prin MACEE OPCOM SA, în calitate de achizitor unic (...) cumpăra energia electrică de la producători şi o vinde cumpărătorilor la preţul de 450 lei/MWh şi respectiv cu 400 lei/MWh pentru cea contractată după 1 aprilie 2024. Începând cu anul 2025, SNN nu mai este vânzător în cadrul acestui mecanism", se menţionează în raportul transmis BVB.