IKEA cumpără 24.000 de hectare de pădure

drujba_51807700
Drujba. Foto: Freepik.com
IKEA își extinde „pădurea” în Europa: achiziție uriașă de 24.000 hectare.

Inter IKEA Group, proprietarul celui mai mare brand de mobilier din lume, a convenit achiziţionarea a aproximativ 24.000 de hectare de pădure în Letonia şi Lituania, de la CapMan Natural Capital, a anunţat miercuri firma finlandeză de private equity, transmite Reuters.

Într-un comunicat, CapMan Natural Capital a precizat că părţile se aşteaptă să finalizeze tranzacţia în primul semestru din 2026, în funcţie de obţinerea aprobărilor autorităţilor de reglementare.

Tot într-un comunicat, Inter IKEA Group a informat că achiziţia este în linie cu obiectivele companiei de a promova gestionarea responsabilă a resurselor forestiere şi aprovizionarea cu materii prime de pe plan local.

"Prin gestionarea în mod responsabil a terenurilor forestiere şi sporirea procesării lemnului la nivel regional, în statele baltice, avem ca obiectiv sprijinirea economiilor locale, colaborarea cu comunităţile şi menţinerea pădurilor sănătoase pentru generaţiile viitoare", a afirmat directorul de investiţii globale în păduri al Inter IKEA Group, Bruno Mariani Piana.

Pădurile incluse în această tranzacţie sunt certificate ca gestionate în mod sustenabil de Consiliul de Administrare a Pădurilor (FSC).

IKEA, unul din cei mai mari utilizatori de lemn din lume, are ca obiectiv înjumătăţirea emisiilor de carbon în cadrul lanţului său valoric până în 2030, comparativ cu 2016, şi ajungerea la emisii nete zero până în 2050, iar investiţiile sale în păduri fac parte din iniţiativele menite să sprijine aceste obiective.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
x close