Hidroelectrica schimbă jocul! Rolul bateriilor Li-ion în viitorul energiei eoliene

Mara Ivan |
Data publicării:
Hidroelectrica
Hidroelectrica

Hidroelectrica a semnat un contract important cu asocierea formată din Prime Batteries Technology SRL și Enevo Group SRL.

Este vorba de  instalarea unui sistem de stocare cu baterii Li-ion în Parcul Eolian Crucea Nord. Este primul proiect de acest tip implementat de companie, marcând un pas semnificativ către digitalizarea și modernizarea infrastructurii sale energetice.

Obiectivele principale ale proiectului sunt reducerea dezechilibrelor din producția eoliană, furnizarea de servicii de echilibrare pentru Sistemul Energetic Național și optimizarea funcționării turbinelor, prin reducerea uzurii echipamentelor.

Un calendar ambițios pentru punerea în funcțiune

Proiectul, cu o valoare de 79,83 milioane lei (fără TVA), prevede o putere instalată de 36 MW și o capacitate de stocare de 72 MWh. Lucrările vor începe cu obținerea avizelor necesare în următoarele două luni, urmate de fabricarea echipamentelor timp de șase luni. Ulterior, vor avea loc montajul, integrarea și testarea instalației, cu punerea în funcțiune estimată în termen de 12 luni de la semnarea contractului.

„Acesta este primul proiect de stocare pentru Hidroelectrica și reprezintă un succes în demersurile noastre de a dezvolta zona de inovație și de stocare”, a declarat Karoly Borbely, CEO-ul companiei. El a subliniat importanța localizării: „Produsul are o componentă locală de minim 80% și o importanță notabilă pentru proiectele din Grup.”

Stabilitate și eficiență pentru parcul eolian Crucea Nord

Proiectul va transforma modul în care este operat parcul eolian Crucea Nord, aflat în portofoliul Hidroelectrica din 2014. Marius Vintilă, managerul Sucursalei Wind Constanța, a evidențiat beneficiile:
„Această investiție în capacitatea de stocare ne deschide drumul către un nou mod de operare. Vom putea produce mai mult, mai eficient și mai stabil. În plus, vom putea oferi servicii suplimentare pentru sistemul energetic național.”

Instalația va permite o mai bună previzibilitate a producției și o utilizare optimă a resurselor eoliene, contribuind la creșterea eficienței și la reducerea impactului fluctuațiilor vântului asupra rețelei.

Un proiect cu potențial de standard în România

Directorul Tehnic al Enevo Group, Radu Brașoveanu, a evidențiat componenta inovativă și locală a proiectului:
„Are o componentă locală de peste 80% și sperăm să devină un standard pentru alte lucrări similare în România.”

Prime Batteries Technology, unul dintre cei mai importanți producători de soluții de stocare din UE, și Enevo Group, specializată în automatizări și soluții energetice inteligente, sunt parteneri strategici în această inițiativă.

Prin această investiție, Hidroelectrica confirmă că își asumă un rol activ în tranziția către o economie verde, consolidându-și poziția de lider în energia regenerabilă din România. Compania operează 188 de centrale hidroenergetice, având o capacitate totală de 6,4 GW, și administrează parcul eolian Crucea Nord cu o capacitate de 108 MW.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9775
Diferența 0.0001
Zi precendentă 4.9774
USD
Azi 4.3787
Diferența 0.0076
Zi precendentă 4.3711
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9775 RON
USD flag1 USD = 4.3787 RON
GBP flag1 GBP = 5.8518 RON
CHF flag1 CHF = 5.3042 RON
AUD flag1 AUD = 2.8007 RON
DKK flag1 DKK = 0.6669 RON
CAD flag1 CAD = 3.1664 RON
HUF flag1 HUF = 0.0123 RON
JPY flag1 JPY = 0.0306 RON
NOK flag1 NOK = 0.4226 RON
SEK flag1 SEK = 0.4539 RON
XAU flag1 XAU = 461.6339 RON
Monede Crypto
1 BTC = 412909.75RON
1 ETH = 7868.87RON
1 LTC = 367.02RON
1 XRP = 9.62RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17156.94-1.60%
BET-BK3194.92-1.55%
BET-EF934.31-1.72%
BET-FI61049.86-0.60%
BET-NG1235.42-2.25%
BET-TR37833.93-1.60%
BET-TRN36774.45-1.60%
BET-XT1471.94-1.44%
BET-XT-TR3190.79-1.44%
BET-XT-TRN3108.09-1.44%
BETAeRO839.30-0.38%
BETPlus2530.38-1.52%
RTL38284.08-1.65%

Opinii

Joseph Stiglitz

Joseph Stiglitz: Trump, fără busolă economică: Lumea se întoarce la granițe și taxe

Profesorul și laureatul Premiului Nobel pentru...

Cosmin Marinescu

România Europeană – tablou grafic comparativ în Economic@BNR

Cu susținerea Consiliului de Administrație al...

Prof. Mircea Coșea

Consecințele politicii lui Donald Trump de scădere a dolarului 

Donald Trump ar dori să vadă dolarul să scadă...

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel