Hidroelectrica: profit în 2025 cu 20% mai mic decât în 2024

portile-de-fier_14626500
Portile de Fier / Foto: Oana Pavelescu
Hidroelectrica a raportat un profit net de 3,303 miliarde lei în 2025, în scădere cu 20% față de 2024, dar peste bugetul rectificat. Producția a fost afectată de secetă, însă segmentul de furnizare și investițiile au crescut semnificativ.

Grupul Hidroelectrica a înregistrat în 2025 un profit net de 3,303 miliarde lei, cu 20% sub nivelul din 2024, dar cu aproximativ 10% peste bugetul rectificat, potrivit rezultatelor financiare consolidate preliminare transmise Bursei de Valori București.

Compania arată că performanța a fost influențată de condițiile hidrologice mai puțin favorabile, care au redus producția de energie și volumele disponibile pentru comercializare.

Producție în scădere, prețuri mai bune pe angro

În perioada ianuarie–decembrie 2025, producția netă de energie a scăzut cu aproximativ 15% față de 2024, la 13.864 GWh. Trimestrul I a fost marcat de secetă hidrologică severă, debitul mediu al Dunării fiind de 4.257 mc/s, cu circa 40% sub nivelul din perioada similară a anului anterior.

Pe segmentul angro, prețul mediu de vânzare a crescut cu aproximativ 16%, în special datorită tranzacțiilor pe piețele forward, după eliminarea mecanismului reglementat MACEE de la 1 ianuarie 2025. Totuși, reducerea volumelor a limitat capacitatea companiei de a valorifica pe deplin majorarea prețurilor, iar veniturile din piața angro au scăzut cu 22% față de 2024.

Furnizarea, motor de creștere

Veniturile din furnizarea de energie electrică au crescut cu 48%, la 3,448 miliarde lei, față de 2,329 miliarde lei în 2024. Creșterea a fost susținută de majorarea cu 30% a volumului de energie livrat consumatorilor finali și de o creștere cu 14% a prețului mediu al tarifelor de furnizare.

Compania subliniază că adaptarea mixului producție–trading a contribuit la protejarea marjei comerciale într-un an cu producție redusă.

Scădere puternică pe piața de echilibrare

Veniturile din echilibrare au scăzut cu 69%, la 267 milioane lei, pe fondul reducerii volumului tranzacționat pe piața de echilibrare, care a înregistrat o contracție de peste 50% la nivel național, potrivit datelor ANRE.

Alte venituri din contracte cu clienții s-au diminuat cu 37%, la 146 milioane lei.

Costuri în creștere și energie achiziționată de patru ori mai mare

Cheltuielile cu beneficiile salariaților au crescut cu 15%, la 1,020 miliarde lei, pe fondul majorărilor salariale negociate și al creșterii numărului de angajați.

Cheltuielile de transport și distribuție au urcat cu 33%, la 1,635 miliarde lei, influențate de creșterea volumului furnizat și de majorarea tarifelor reglementate.

Energia electrică achiziționată a crescut cu 336%, la 911 milioane lei, în principal din cauza producției interne mai scăzute și a necesarului pentru segmentul de furnizare.

Investiții în creștere cu 32%

Investițiile totale au crescut cu 32%, la 781 milioane lei. Proiectele de dezvoltare s-au dublat, ajungând la 209 milioane lei, iar programele de retehnologizare au crescut cu 59%, la 428 milioane lei. Investițiile în mentenanță și în dotări au înregistrat, de asemenea, creșteri semnificative.

Rezultatele din 2025 arată o companie afectată de factori naturali, dar care a reușit să compenseze parțial scăderea producției prin optimizarea comercială și extinderea activității de furnizare, menținând profitabilitatea peste nivelul bugetat.

x close