DCBusiness Bănci Disputa aurului Germaniei: Şeful Bundesbank respinge ideea readucerii rezervei acasă

Disputa aurului Germaniei: Şeful Bundesbank respinge ideea readucerii rezervei acasă

Aur. Freepik.com
Șeful Bundesbank, Joachim Nagel, calmează temerile privind siguranța rezervei de aur a Germaniei, afirmând că depozitul de la Rezerva Federală din New York este „complet sigur”.

Şeful băncii centrale a Germaniei (Bundesbank) nu vede niciun motiv pentru ca rezervele de aur ale Germaniei să fie repatriate de la Rezerva Federală a Statelor Unite, transmite DPA.

"Nu am nicio îndoială că aurul nostru este depozitat în siguranţă la sediul Fed din New York", a declarat miercuri preşedintele Bundesbank, Joachim Nagel într-un interviu pentru Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Poziţia agresivă a preşedintelui american Donald Trump faţă de ţările europene în disputa privind Groenlanda a stârnit o dezbatere cu privire la cât de sigure sunt rezervele de aur ale Germaniei depozitate la New York.

Preşedinta comisiei de apărare din Parlamentul European, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a cerut recent Guvernului german să readucă aurul acasă. "Într-o perioadă de incertitudine globală crescândă şi sub politica americană imprevizibilă a preşedintelui Trump, nu mai este acceptabil ca aproximativ 37% din rezervele de aur ale Germaniei, peste 1.230 de tone, să fie depozitate în seifurile Rezervei Federale din New York", a declarat Marie-Agnes Strack-Zimmermann pentru revista Spiegel.

Germania deţine a doua cea mai mare rezervă de aur din lume, după SUA, însumând aproximativ 3.352 de tone la sfârşitul anului 2024.

Potrivit Bundesbank, mai mult de jumătate din rezerva de aur a Germaniei este stocată în seifurile băncii centrale din Frankfurt, restul fiind împărţit între sediul Fed de la New York şi Banca Angliei din Londra.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.