DCBusiness Actualitate Cu cât au crescut preţurile terenurilor arabile şi unde sunt cele mai ieftine suprafeţe

Cu cât au crescut preţurile terenurilor arabile şi unde sunt cele mai ieftine suprafeţe

Un tractor ară câmpul / Foto: Freepik
Institutul Naţional de Statistică a prezentat o situaţie privind preţul terenurilor arabile. 

Preţul mediu al unui hectar de teren arabil, în România, a fost de 41.624 lei/hectar (ha) în anul 2023, cel mai scăzut nivel fiind înregistrat în Regiunea Nord-Est, de 35.303 lei/ha, în timp ce în Regiunea Bucureşti-Ilfov a fost consemnată cea mai ridicată valoare, respectiv 61.360 lei/ha, arată datele Institutului Naţional de Statistică (INS).

În anul 2023, comparativ cu anul precedent, în România s-a înregistrat o creştere de aproximativ 4,8% a preţului mediu pentru terenul arabil, cea mai însemnată creştere fiind observată în Regiunea de Nord-Vest a României (+13,9%).

Conform datelor INS, în celelalte regiuni preţul mediu al unui hectar de teren arabile sunt: Nord-Vest - 42.980 lei/ha, Centru - 40.187 lei/ha, Sud-Muntenia - 39.853 lei/ha, Sud-Est - 44.684 lei/ha, Sud-Vest Oltenia - 41.022 lei/ha şi Vest - 46.510 lei/ha.

De asemenea, preţul mediu al păşunilor permanente a înregistrat o creştere, pe total ţară, de aproximativ 7,5% în anul 2023, faţă de anul anterior, cea mai importantă fiind în Regiunea Sud-Vest Oltenia (+15,8%). Astfel, preţul mediu al păşunilor permanente în România a fost, în 2023, de 30.048 lei/ha, valoarea maximă fiind consemnată în Regiunea Sud-Vest Oltenia de 31.830 lei/ha, iar cea minimă în Regiunea de Nord-Vest a României - 29.127 lei/ha.

Alte preţuri medii, pe regiuni, ale păşunilor permanente în România sunt: Centru - 31.061 lei/ha, Nord-Est - 29.152 lei/ha, Sud-Est - 29.395 lei/ha, Sud-Muntenia - 29.729 lei/ha, Sud-Vest Oltenia - 31.830 lei /ha, Vest - 30.374 lei/ha.

În ceea ce priveşte preţul mediu al unui hectar de teren arabil în Europa, INS precizează că acesta a înregistrat variaţii semnificative în anul 2023. Potrivit datelor disponibile pentru 21 de state membre ale UE în anul 2023, preţurile terenului arabil au fluctuat între un minim de 4.491 euro/ha în medie în Croaţia şi un maxim de 283.039 euro/ha în medie în Malta, în timp ce în România preţul mediu a fost de 8.414 euro/ha.

Preţul mediu al păşunilor permanente în statele membre ale UE, în anul 2023, a variat de la un minim de 1.986 euro/ha în Bulgaria până la un maxim de 71.203 euro/ha în Ţările de Jos, în timp ce în România preţul mediu a fost de 6.074 euro/ha.

INS precizează că datele statistice pentru anul 2023 privind preţurile terenurilor agricole pe categorii de folosinţă, teren arabil şi păşuni permanente au fost colectate în conformitate cu o metodologie europeană comună ce asigură conceptual, comparabilitatea şi uniformitatea rezultatelor.

Conform datelor metodologice, terenul agricol este principalul mijloc de producţie în agricultură, are anumite caracteristici distincte determinate de elemente precum solul, apa, biodiveristatea şi climatul, iar aceste caracteristici conferă terenului o anumită valoare şi un preţ distinct. Terenul arabil reprezintă terenul lucrat (arat sau cultivat) în mod regulat, în general în cadrul unui sistem de rotaţie a culturilor. Păşunea permanentă cuprinde terenul utilizat pentru păşunatul animalelor sau pentru producerea de furaje care nu este inclus pe o perioadă de minim 5 ani în sistemul de rotaţie a culturilor.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
Actualitate Vezi toate articolele