Afaceri care vor aduce profit şi în 2019

jucarii_59769200
Dorința unei afaceri proprii poate fi dezastruoasă sau, dimpotrivă, poate schimba în bine viața multora. Importantă este alegerea domeniului care, în funcție de aptitudini, pasiune și resurse financiare, poate cu adevărat să ofere succesul visat.

De multe ori, ideea apare din întâmplare. Cineva face ceva, altcineva vede și apreciază. Mai ales dacă este ceva confecționat de mână, ceva original, inedit. Studiile de specialitate arată că tot mai mulți români încearsă să se depărteze de produsele de calitate îndoielnită, întâlnite la tot pasul. Cum ar fi, spre exemplu, preparatele alimentare sau jucăriile.

Conform datelor celui mai recent studiu de piață realizat de MEDNET Marketing Research Center, cele mai îndrăgite cadouri dorite de români sunt dulciurile (70,4%), jucăriile (48,2%) și hainele/încălțămintea (41,7%). Sunt articole care, spun experții, nu își vor pierde niciodată din farmec și atracție. Mai ales că ele pot fi oferite în dar atât copiilor, chiar și la vârsta la care încep să aprecieze gadgeturile, dar și vârstnicilor.

Idei de jucării

În urmă cu mai mulți ani, Viorica și Igor Hâncu au deschis o afacere cu jucării eco, la Floreni, în Republica Moldova. Căsuțe de lemn, hărți puzzle sau jocuri intelectuale, aducative.

Bibo Box este o altă idee apărută din dorința părinților de a oferi micuților resursele necesare unei dezvoltări armonioase. Un model care funcționează foarte bine în Occident. Ce este Bibo Box? Este o cutie achiziționată în baza unui abonament lunar. Creatoarea conceptului, Alexandra Dimitriu spune că acesta presupune comercializarea unui singur produs. Cutia educațională poate fi cumpărată în schimbul unui abonament lunar care cuprinde jocuri și alte activități creative, fiind destinată copiilor cu vârste cuprinse între 3 și 6 ani.

Afacerea a început anul trecut la Cluj, iar investiția inițială a fost de 10.000 de euro. În 2018 a avut loc lansarea propriu-zisă și se dorește ca anul acesta să se ajungă la 300 de lunii livrate lunar, la 1900 în 2019 și 12000 în 2020.

Cu croșeta

Oana Zafiridis a renunțat la o carieră în domeniul bancar pentru o pasiune din copilărie: lucrul manual. Plăcerea de a croșeta a deveni o mică afacere. Cu timpul, Oana a ajuns să creeze jucării lucrate din bumbac și să organizeze ateliere pentru copii și adulți.

Idei de afaceri Vezi toate articolele
x close