Acțiunile europene au scăzut, BVB a deschis în creștere ultima ședință a săptămânii

DCBusiness Team |
Data publicării:
Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com

Acțiunile europene au scăzut vineri, în condițiile în care acțiunile tehnologice și bancare au fost sub presiune.

Indicele pan-european STOXX 600 era în scădere cu 0,6%, la 16:35, companiile europene de tehnologie pierzând aproximativ 1%, iar acțiunile bancare depreciindu-se cu 1,3%.

Randamentele obligațiunilor guvernamentale de pe continent au scăzut după publicarea datelor mai devreme în cursul zilei, în timp ce euro a scăzut cu 0,1% față de dolar.

În Regatul Unit, datele au indicat că vânzările cu amănuntul britanice au crescut brusc luna trecută, revenind de la o scădere revizuită de 1,8% în aprilie.

Indicele blue-chip FTSE 100 a scăzut, de asmenea, cu 0,3% la 8251,94 puncte.

Investitorii globali au rămas atenți la risc după ce atât S&P 500, cât și Nasdaq au închis în scădere peste noapte, în timp ce o redresare a liderului american Nvidia a părut să dispară.

Producătorul de bere Carlsberg Group a scăzut cu aproape 8% după ce Britvic a respins oferta sa de preluare, menționând că propunerea "subevaluează semnificativ" grupul și perspectivele sale. Acțiunile Britvic au crescut cu peste 11%.

Printre alte acțiuni, compania daneză de farmaceutice Zealand Pharma a urcat cu 19,6% după ce un studiu în stadiu incipient a arătat că o doză mare din medicamentul său a ajutat la reducerea greutății cu o medie de 8,6% după 16 doze săptămânale.

Lanțul britanic de discount B&M a scăzut cu 1,6%, după ce Morgan Stanley i-a redus ratingul la "underweight" de la "equal-weight".

 

BVB a deschis în creștere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creştere pe majoritatea indicilor şedinţa de vineri, iar rulajul se cifra la 6,8 milioane de lei (1,3 milioane de euro) după 30 de minute de la debutul tranzacţiilor.

Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, înregistra o apreciere de 0,41%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la BVB, consemna o creştere de 0,35%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a crescut cu 0,30%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a apreciat cu 0,17%.

Indicele BET-FI al SIF-urilor era pe minus cu 0,04%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a câştigat 0,58%.

Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Condmag (+9,09), Prebet (+6,42%) şi UCM Reşiţa (+4,88%).

Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Rompetrol Rafinare (-4,38%), Antibiotice (-2,56%) şi Carbochim (-2,48%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 22-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 310403.87RON
1 ETH = 16071.82RON
1 LTC = 337.04RON
1 XRP = 2.72RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
NoMy - smt4.5.3
pixel