Cine poate câștiga un război comercial. Raport Morgan Stanley

Matei Ion |
Data publicării:
Morgan Stanley / Foto: Morgan Stanley
Morgan Stanley / Foto: Morgan Stanley

În timp ce un război comercial ar putea afecta activitatea economică și ar putea alimenta inflația, anumiți jucători din sectorul industrial și metalurgic din SUA sunt bine poziționați pentru a profita de noile tarife, potrivit unui raport Morgan Stanley.

În schimb, sectorul hardware și industria auto sunt printre cele mai expuse la riscuri, confruntându-se cu creșteri semnificative ale costurilor.

Industria americană, un potențial câștigător al tarifelor comerciale

Potrivit analistului Morgan Stanley, Chris Snyder, noile tarife ar putea stimula producția industrială din SUA, determinând o schimbare a lanțurilor globale de aprovizionare în favoarea Americii.

”Tarifele sunt un avantaj pentru industria americană pe termen lung, poziționând mai bine SUA pentru a atrage investiții globale în producție”, afirmă raportul.

Aceste companii ar putea profita de creșterea prețurilor și de schimbările în structura costurilor globale.

Industria metalurgică: Tarifele ar putea crește prețurile aluminiului și cuprului

Statele Unite sunt un importator net de cupru, aluminiu și oțel, iar tarifele de import ar putea crește prețurile interne.

”Tarifele ar putea ridica prețurile cuprului și aluminiului, având în vedere deficitul de aprovizionare internă”, notează Morgan Stanley.

Sectorul hardware, printre cei mai mari perdanți

În timp ce industria metalurgică ar putea beneficia, sectorul hardware este printre cele mai vulnerabile. Potrivit lui Erik Woodring, analist Morgan Stanley pentru IT Hardware, aproximativ 20% din hardware-ul american este produs în China, iar tarifele suplimentare ar putea reduce profiturile nete ale companiilor IT cu 2,5%.

Printre companiile afectate s-ar putea număra giganți precum Apple, Dell și HP, care ar trebui să absoarbă costurile suplimentare sau să le transfere către consumatori.

Industria auto, grav afectată de noile taxe

Producătorii auto americani sunt și ei printre marii perdanți. Companii precum General Motors (NYSE:GM) și Ford (NYSE:F), care produc o mare parte din vehicule în Mexic și Canada, s-ar putea confrunta cu creșteri masive ale costurilor de producție.

”Tarifele vor afecta serios producătorii auto cu facilități în afara SUA”, a avertizat Adam Jonas, analist Morgan Stanley pentru sectorul auto.

În timp ce anumiți jucători industriali și metalurgici ar putea profita de noile tarife, Morgan Stanley îndeamnă investitorii la prudență, avertizând că situația economică globală este fluidă, iar impactul final al tarifelor ar putea fi mai greu de anticipat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0851
Diferența -0.0014
Zi precendentă 5.0865
USD
Azi 4.429
Diferența 0.0083
Zi precendentă 4.4207
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0851 RON
USD flag1 USD = 4.4290 RON
GBP flag1 GBP = 5.7690 RON
CHF flag1 CHF = 5.4608 RON
AUD flag1 AUD = 2.8701 RON
DKK flag1 DKK = 0.6811 RON
CAD flag1 CAD = 3.1336 RON
HUF flag1 HUF = 0.0131 RON
JPY flag1 JPY = 0.0288 RON
NOK flag1 NOK = 0.4334 RON
SEK flag1 SEK = 0.4621 RON
XAU flag1 XAU = 565.0116 RON
Monede Crypto
1 BTC = 460056.09RON
1 ETH = 15264.42RON
1 LTC = 391.57RON
1 XRP = 10.43RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET22700.590.24%
BET-BK4403.920.38%
BET-EF1240.530.30%
BET-FI81835.611.04%
BET-NG1704.680.21%
BET-TR52717.560.24%
BET-TRN50966.990.24%
BET-XT1953.750.32%
BET-XT-TR4443.800.32%
BET-XT-TRN4307.100.32%
BETAeRO913.57-0.46%
BETPlus3308.350.25%
RTL50925.560.24%

Opinii

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro

Nazare, după depistarea fraudei cu mașini second-hand: Nimeni nu e mai presus de lege

O nouă schemă de fraudă fiscală de amploare,...

Gabriel Biriș

Gabriel Biriș, reacție la deciziile CCR: Amatorism sau sabotaj?

Avocatul Gabriel Biriș critică dur modul în...

Fermier / Foto: Oana Pavelescu

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori,...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel