Sprijin pentru autorităţile locale şi firmele mici
BRD Groupe Société Générale a încheiat două convenţii de garantare cu Banca de Investiţii şi Dezvoltare a României (BID), destinate Unităţilor Administrativ-Teritoriale (UAT) şi întreprinderilor mici şi mijlocii (IMM), potrivit unui comunicat al băncii. Scopul acestor programe este de a accelera investiţiile în infrastructură locală, energie verde, digitalizare şi inovare, oferind garanţii de stat pentru credite acordate de BRD.
Pentru autorităţile locale, BID lansează garanţia individuală pentru UAT, un program prin care pot fi susţinute proiecte de investiţii între 5 şi 150 milioane de lei. Garanţia poate acoperi până la 80% din valoarea finanţării, pe o perioadă de maximum 15 ani.
Sunt eligibile investiţii care contribuie la dezvoltarea durabilă a comunităţilor locale şi regionale — de la infrastructură rutieră şi utilităţi publice, până la educaţie, sănătate, cultură, sport, cercetare şi proiecte de tip „oraşe verzi”.
Proiecte eligibile pentru comunităţi şi firme
Astfel, pot fi finanţate lucrări precum construirea şi modernizarea drumurilor, podurilor, parcărilor şi trotuarelor, extinderea reţelelor de apă şi canalizare, modernizarea şcolilor şi spitalelor, amenajarea spaţiilor verzi, dar şi proiecte pentru eficienţă energetică, protecţie civilă sau inovare tehnologică.
„Într-o economie în transformare, capitalul, tehnologia şi energia verde devin valută strategică. BID şi BRD promovează astfel nu doar finanţarea, ci crearea de ecosisteme inteligente care sprijină antreprenorii ca parteneri reali în drumul lor către succes”, a declarat Lidia Capmare, director al Departamentului Programe Europene şi Naţionale din cadrul BRD.
Garanţii pentru IMM-uri, start-up-uri şi companii cu acţionariat feminin
Cea de-a doua convenţie, garanţia de portofoliu pentru IMM-uri, este un program dedicat companiilor care au nevoie de finanţare pentru capital de lucru sau investiţii. Acesta permite obţinerea de credite cu o acoperire a riscului de credit de până la 70% din valoarea finanţării, respectiv până la 80% în cazul companiilor inovatoare, start-up-urilor sau celor conduse de femei.
Durata maximă de rambursare este de 10 ani, iar finanţările pot fi acordate pentru orice sector economic, cu condiţia respectării principiilor ESG şi a criteriului DNSH („Do No Significant Harm”) privind neutralitatea climatică.
„Parteneriatul cu BRD marchează un pas concret în misiunea BID de a sprijini antreprenorii români. Prin acest nou produs, IMM-urile vor beneficia nu doar de acces mai facil la credite, ci şi de condiţii mai prietenoase, care le pot accelera dezvoltarea”, a declarat Teodora Petre, director executiv al Ariei Comerciale din cadrul BID.
BRD şi BID, alianţă pentru dezvoltarea sustenabilă
BRD Groupe Société Générale are o reţea de 356 de unităţi şi active totale de 94 miliarde lei, la finalul lunii septembrie 2025. Banca de Investiţii şi Dezvoltare, creată în 2023 prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), este deţinută integral de statul român, prin Ministerul Finanţelor, şi are misiunea de a finanţa proiecte strategice şi investiţii cu impact economic şi social.
Prin aceste două convenţii, BID şi BRD îşi consolidează parteneriatul pentru stimularea economiei reale, conectând resursele statului cu iniţiativa privată şi oferind comunităţilor şi antreprenorilor instrumente concrete pentru investiţii sustenabile.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.


1 BTC = 461395.55RON
1 ETH = 15598.90RON
1 LTC = 451.35RON
1 XRP = 10.72RON 





