DCBusiness Companii Facebook, probleme cu justiția. Compania, anchetată în SUA

Facebook, probleme cu justiția. Compania, anchetată în SUA

Facebook promite că va colabora
Parchetul federal al Statelor Unite a dechis o anchetă legată de acordurile de partajare a datelor, încheiate de Facebook cu numeroase societăți, precum Microsoft, Amazon și Apple, a anunțat cotidianul New York Times. 

Citând două surse apropiate cazului, ziarul susține că marele juriu federal al New Yorkului a chemat la audieri cel puțin doi producători de telefoane inteligente, ce se numără printre cele 150 de întreprinderi care au încheiat cu Facebook acorduri de partajare a datelor personale a sute de milioane de utilizatori.

În urmă cu câteva luni, tot New York Times scria că rețeaua americană de socializare a oferit acestor firme acces privilegiat la mesaje private, contacte și alte date ale utilizatorilor, uneori chiar și fără acordul acestora. Facebook a negat totul, susținând că a sistat majoritatea acestor parteneriate.

Citește și Facebook a şters pagini, grupuri şi conturi din România

Nu se știe exact când a fost inițiată ancheta Parchetului federal. Oricum, rețeaua fondată de miliardarul Mark Zuckerberg a declarat, într-un comunicat remis publicației citate, că ”va coopera cu investigatorii” și că tratează la modul cel mai serios situația creată.