Surpriză pentru bucureșteni. Trebuie să scoată mai mulți bani din buzunar

gunoi1_28779200
Începând din 1 Martie, taxa de salubritate a fost majorată în sectorul 2 din București. Prin urmare, de la 100 de lei, locuitorii din această zonă a Capitalei, fie ei copii, adulți sau bătrâni, vor plăti 159 de lei pe an.

E adevărat, în 2019 se vor plăti doar 129 de lei, restul urmând să fie suportat de primărie. Decizia de creștere a taxei pentru ridicarea gunoiului a fost adoptată de Consiliul Local în decembrie 2018.

Ceea ce înseamnă că o familie formată din doi adulți și doi copii va plăti pentru salubritate 51,6 lei pe lună sau 516 lei pe an, în condițiile în care 30 de lei de persoană reprezintă subvenție de la buget.

Citește și O companie a statului cu pierderi RECORD va plăti un impozit FABULOS

Astfel, sectorul 2 este lider în București la această taxă. Spre deosebire de sectorul 1, unde toate costurile de salubritate sunt suportate de Consiliul Local, aceeași situație fiind întâlnită și în sectoarele 3 și 6.

Fiecare persoană din sectorul 4 achită lunar firmei Rosal 5,03 lei, taxă care, în sectorul 5 se ridică la 8,46 lei.

Actualitate Vezi toate articolele
x close