Rabla pentru tractoare. Fermierii cer producătorilor de utilaje agricole să nu crească preţurile

Mihai Ciobanu |
Data publicării:
Pe câmp / FOTO: Freepik
Pe câmp / FOTO: Freepik

Asociaţiile de fermieri fac un apel la producătorii, importatorii şi distribuitorii de tractoare şi utilaje să nu mărească preţurile odată cu lansarea anumitor măsuri sau programe de finanţare destinate acestora, aşa cum au procedat în trecut, în condiţiile în care cel puţin 35% dintre fermieri riscă să intre în insolvenţă şi ulterior în faliment, la sfârşitul anului.

Într-o scrisoare deschisă adresată conducerii Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Maşini şi Utilaje Agricole, precum şi producătorilor, importatorilor şi distribuitorilor de tractoare şi utilaje agricole, fermierii semnalează faptul că, în urma extinderii programului Rabla pentru tractoare agricole, preţul acestora, care era până de curând în jur de 35.000 euro, va fi majorat "în mod nejustificat" la 55.000 euro, plafonul maximal pentru program.

"Guvernul a aprobat pentru acest program un buget de 100 de milioane de euro, prin care circa 5.000 de fermieri mici şi medii vor putea obţine câte 20.000 euro pentru a înlocui utilajele vechi şi poluante cu care lucrează în prezent. Fermierii membri în organizaţiile noastre ne transmit informaţii din piaţă că tractoarele care costau până recent în jur de 35.000 euro vor avea un preţ majorat în mod nejustificat la 55.000 euro, plafonul maximal pentru program, făcând astfel accesul fermierilor la acest sprijin să fie unul limitat şi mult restrâns, cu un număr redus de beneficiari", spun reprezentanţii asociaţiilor de fermieri, care au semnat scrisoarea deschisă.

La programul Rabla pentru tractoare agricole se adaugă lansarea şi derularea în 2024 a programelor aferente sM 4.1.1 - Investiţii în Exploataţii Agricole, DR 12 - Investiţii în Consolidarea Exploataţiilor Tinerilor Fermieri Instalaţi şi a Fermierilor Recent Instalaţi şi DR 13 - Achiziţii de utilaje agricole pentru sectorul vegetal, care reprezintă de asemenea oportunităţi de finanţare pentru fermierii ce doresc să achiziţioneze utilaje agricole pentru activităţile din ferme.

"Minimum 35% dintre fermieri riscă să intre în insolvenţă şi ulterior în faliment la sfârşitul acestui an. Acest scenariu sumbru este cauzat de o serie de factori cumulativi, printre care: creşterea exagerată a preţurilor inputurilor agricole, prăbuşirea preţurilor produselor agricole, seceta pedologică severă, arşiţa atmosferică, iar eventuale investiţii care să le aducă un plus trebuie analizate şi realizate cu mare atenţie", atrag atenţia producătorii agricoli.

În aceste condiţii, fermierii fac un apel la producătorii, importatorii şi distribuitorii de utilaje să evite practicile din trecut prin care, odată cu lansarea anumitor măsuri sau programe de finanţare a utilajelor agricole, fie au crescut preţurile aproape de suma care era acordată ca finanţare, fie au crescut preţurile cu 20-30%, raportat la diferenţele de preţuri între leasingul direct de fermier şi preţurile oferite prin diferite programe, inclusiv în Baza de Date a Preţurilor de Referinţă.

"De asemenea, adresăm solicitarea de a fi analizate preţurile de leasing şi alinierea acestora la preţurile utilajelor din ţările din vestul Uniunii Europene (de exemplu, Germania). Considerăm că este nevoie de un efort din partea tuturor părţilor implicate ca preţurile de achiziţie să fie cât mai mici posibil prin aceste programe de finanţare, diminuate către preţul de achiziţie la leasing în măsura în care este posibil, pentru a sprijini fermierii să traverseze această perioadă grea şi să existe o colaborare reciproc avantajoasă pe termen scurt, pentru ca aceste parteneriate între fermieri şi producătorii şi distribuitorii de utilaje să continue în bune condiţii pe termen mediu şi lung. Sperăm că veţi înţelege situaţiile semnalate şi veţi acţiona în consecinţă pentru a sprijini fermierii pentru continuarea activităţilor agricole şi accesarea în condiţii rezonabile a programelor de finanţare pentru achiziţionarea utilajelor agricole şi a preveni apariţia situaţiilor mai sus menţionate", se spune în document.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.1165
Diferența -0.0057
Zi precendentă 5.1222
USD
Azi 4.549
Diferența 0.0121
Zi precendentă 4.5369
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.1165 RON
USD flag1 USD = 4.5490 RON
GBP flag1 GBP = 6.0357 RON
CHF flag1 CHF = 5.4699 RON
AUD flag1 AUD = 2.9114 RON
DKK flag1 DKK = 0.6857 RON
CAD flag1 CAD = 3.2689 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0313 RON
NOK flag1 NOK = 0.4377 RON
SEK flag1 SEK = 0.4690 RON
XAU flag1 XAU = 486.4063 RON
Monede Crypto
1 BTC = 470194.69RON
1 ETH = 10655.62RON
1 LTC = 451.81RON
1 XRP = 10.76RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET16483.580.97%
BET-BK3095.490.63%
BET-EF900.791.14%
BET-FI57644.590.18%
BET-NG1197.931.05%
BET-TR36349.060.97%
BET-TRN35331.160.97%
BET-XT1411.750.84%
BET-XT-TR3060.310.84%
BET-XT-TRN2980.990.84%
BETAeRO794.86-1.11%
BETPlus2427.820.88%
RTL36865.141.01%

Opinii

Profesorul Mircea Coșea / Foto: Crișan Andreescu

Nu suntem loviți de tsunami, ci de greșelile făcute. Mircea Coșea: ”Am o teamă de viitor”

Profesorul de economie Mircea Coșea a vorbit,...

Adrain Negrescu / Foto: Facebook

”Roșul” de la bursă ar putea fi primul pas. Următorul, deprecierea leului

Analistul financiar Adrian Negrescu a respins...

Profesorul Mircea Coșea / FOTO: Arhivă

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel