DCBusiness Finante Teodorovici a anunțat care sunt ministerele ”răsfățate” ale bugetului 2019

Teodorovici a anunțat care sunt ministerele ”răsfățate” ale bugetului 2019

Eugen Teodorovici
Ministrul de Finanțe, Eugen Teodorovici, a declarat, marți, că vor exista alocări importante în domeniile Educației și Sănătății în proiectul de buget pe 2019 pe care Ministerul Finanțelor îl va da publicității, cel mai probabil, în această după-amiază. În ce privește deficitul pe care este construit bugetul, ministrul a confirmat că va fi de 2,55% din PIB.

”Sănătatea și educația au fost sectoarele în care decizia noastră a fost să alocăm resurse importante”, a declarat Eugen Teodorovici, după audierea sa la Comisia economică a Senatului. El a precizat totodată că Apărarea va avea un buget de 2% din PIB, conform angajamentelor României față de NATO.

Teodorovici a precizat că pe viitor Ministerul Finanțelor va aproba deschiderea de credite bugetare de către ministere. ”Va fi o presiune mare, va fi un volum mare de muncă, dar va fi o garanție că banii vor fi cheltuiți cum trebuie, în termenii anunțați”, a spus ministrul.

În ce privește acuzele opoziției, potrivită cărora bugetul ar fi construit pe date false, ministrul a spus că bugetul este elaborat după o metodologie agreată de Comisia Europeană, iar acuzațiile duc în derizoriu un subiect serios.

Citește și: Anunt. Surprize "foarte plăcute" în proiectul de buget pentru 2019

Proiectul bugetului de stat va fi publicat în această după-amiază, după o ultimă discuțe cu asociațiile din administrația locală. ”Despre buget vom discuta în momentul în care îl punem pe site pentru consultare publică, probabil că astăzi o să avem acest buget, după discuţia cu cei din structurile asociative la nivel local o să punem pe site şi bugetul”, a afirmat ministrul.

El a adăugat că întâlnirea va avea loc la sediul INS de la ora 15,00 şi nu va participa premierul Viorica Dăncilă.