DCBusiness Bănci Dolarul s-a depreciat puternic, luni, pe fondul atacurilor lui Trump asupra conducerii Rezervei Federale

Dolarul s-a depreciat puternic, luni, pe fondul atacurilor lui Trump asupra conducerii Rezervei Federale

Foto: Freepik.com
Dolarul se prăbușește pe fondul temerilor privind independența Rezervei Federale, alimentate de atacurile lui Trump.

Dolarul american s-a depreciat puternic luni, în contextul în care încrederea investitorilor în economia SUA a fost serios zdruncinată de intențiile președintelui Donald Trump de a remania conducerea Rezervei Federale, ceea ce pune sub semnul întrebării independența băncii centrale.

Kevin Hassett, consilier economic la Casa Albă, a declarat vineri că președintele și echipa sa analizează posibilitatea demiterii președintelui Fed, Jerome Powell. Declarația a venit la doar o zi după ce Trump a afirmat că înlocuirea lui Powell „nu poate veni suficient de repede” și a reiterat apelurile pentru reducerea dobânzilor.

Tensiunile politice s-au resimțit imediat pe piețele valutare. Dolarul a coborât la cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu față de francul elvețian, în timp ce euro a depășit pragul de 1,15 dolari. Dolarul neozeelandez a urcat peste nivelul de 0,6000 dolari pentru prima dată în peste cinci luni, înregistrând o apreciere de peste 1%.

 

Piața a fost mai puțin lichidă decât de obicei, având în vedere că bursele din Australia și Hong Kong au fost închise luni, iar majoritatea piețelor globale nu au tranzacționat vineri din cauza sărbătorii de Paște.

„Powell nu îi răspunde direct lui Trump, așa că nu poate fi demis simplu. Poate fi îndepărtat doar printr-o procedură complexă, dar președintele are pârghii pentru a submina percepția de independență a Fed”, a explicat Vishnu Varathan, director de cercetare macroeconomică pentru Asia la Mizuho.

 

„Nici măcar nu e nevoie ca Powell să fie demis imediat”, a continuat Varathan. „Este suficientă percepția că președintele poate influența radical direcția băncii centrale.”

În fața francului elvețian, dolarul a scăzut cu peste 1%, atingând un minim al ultimilor 10 ani, de 0,80695. Euro a urcat la 1,1533 dolari, maximul înregistrat din noiembrie 2021. Dolarul s-a depreciat și în fața yenului japonez, coborând la un minim al ultimelor șapte luni, de 140,615 yeni, în timp ce pozițiile speculative nete pe yen au atins un nivel record, potrivit datelor CFTC.

 

Lira sterlină s-a apreciat cu peste 0,5%, ajungând la 1,3385 dolari, cel mai ridicat nivel din 1 octombrie. Dolarul australian a crescut la 0,6427 dolari, un maxim al ultimelor patru luni.

„Este un adevărat festin pentru toți cei care mizează pe un dolar slab – incertitudinile privind politica tarifară, pierderea credibilității economice chiar și înainte de scandalul Powell... toate contribuie la presiunea pe dolar”, a mai spus Varathan.

Tarifele impuse de Trump și lipsa unei direcții clare în politicile comerciale au amplificat instabilitatea pe piețele internaționale și au întunecat perspectivele pentru cea mai mare economie a lumii. Investitorii s-au reorientat spre active externe, slăbind astfel moneda americană.

Indicele dolarului, care compară evoluția acestuia cu un coș de valute importante, a scăzut luni la un minim al ultimilor trei ani, de 98,246. În același timp, yuanul onshore s-a apreciat ușor, la 7,2892 pe dolar, iar versiunea offshore a monedei chineze a ajuns la 7,2910.

Banca Centrală a Chinei a menținut luni ratele de referință neschimbate pentru a șasea lună consecutiv, conform așteptărilor. Totuși, investitorii pariază pe un nou val de măsuri de stimulare, în condițiile intensificării războiului comercial cu SUA.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.