Prețurile la pompă cresc din nou. Motorina sare de 9 lei/litru, benzina se apropie de 8,60 lei

femeie-pompa-masina-benzina_40196500
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Carburanții s-au scumpit în doar cinci zile. Motorina a urcat cu 10 bani/litru, iar benzina s-a apropiat de 8,60 lei/litru.

Prețurile carburanților au crescut în București în intervalul 18 - 23 iunie, iar cele mai clare scumpiri se văd la motorină. În doar cinci zile, motorina standard s-a majorat cu 10 bani pe litru, de la un minim de 8,98 lei/litru la 9,08 lei/litru, în timp ce prețul maxim a urcat de la 9,04 lei/litru la 9,14 lei/litru.

La benzină, evoluția este ceva mai temperată, dar direcția rămâne aceeași: în sus. Cel mai mic preț pentru benzina standard a urcat de la 8,42 lei/litru la 8,52 lei/litru, adică tot cu 10 bani. În schimb, prețul maxim a rămas la 8,58 lei/litru, ceea ce arată o apropiere a prețurilor între rețelele de distribuție.

Cât s-au scumpit carburanții în cinci zile

Pentru benzina standard, prețul mediu calculat pe baza datelor analizate a urcat de la aproximativ 8,48 lei/litru la 8,56 lei/litru. Diferența medie este de circa 8 bani/litru, ceea ce înseamnă aproximativ 4 lei în plus la un plin de 50 de litri.

Motorina standard a avut o creștere mai clară și uniformă. Prețul mediu a urcat de la aproximativ 9,02 lei/litru la 9,12 lei/litru, adică o majorare de 10 bani/litru. Pentru un plin de 50 de litri, diferența este de 5 lei.

Și carburanții superiori s-au scumpit. Benzina superioară a urcat, la prețul minim, de la 8,90 lei/litru la 9,00 lei/litru, iar prețul mediu a crescut cu aproape 8 bani/litru. Motorina superioară a crescut de la un minim de 9,75 lei/litru la 9,85 lei/litru, iar media a urcat cu aproape 10 bani/litru.

Tabel comparativ al prețurilor

Benzină standard:

18 iunie - minim 8,42 lei/litru, maxim 8,58 lei/litru, medie 8,48 lei/litru

23 iunie - minim 8,52 lei/litru, maxim 8,58 lei/litru, medie 8,56 lei/litru

Diferență medie - plus 0,08 lei/litru

Benzină superioară:

18 iunie - minim 8,90 lei/litru, maxim 9,89 lei/litru, medie 9,20 lei/litru

23 iunie - minim 9,00 lei/litru, maxim 9,89 lei/litru, medie 9,28 lei/litru

Diferență medie - plus 0,08 lei/litru

Motorină standard:

18 iunie - minim 8,98 lei/litru, maxim 9,04 lei/litru, medie 9,02 lei/litru

23 iunie - minim 9,08 lei/litru, maxim 9,14 lei/litru, medie 9,12 lei/litru

Diferență medie - plus 0,10 lei/litru

Motorină superioară:

18 iunie - minim 9,75 lei/litru, maxim 10,15 lei/litru, medie 9,88 lei/litru

23 iunie - minim 9,85 lei/litru, maxim 10,20 lei/litru, medie 9,98 lei/litru

Diferență medie - plus 0,10 lei/litru

Ce se vede la pompă

Pe rețele, scumpirile au fost aproape uniforme la motorina standard. Petrom a urcat de la 8,98 lei/litru la 9,08 lei/litru, iar OMV, MOL, Rompetrol, Lukoil și Socar au ajuns de la 9,04 lei/litru la 9,14 lei/litru.

La benzina standard, Petrom a crescut de la 8,42 lei/litru la 8,52 lei/litru. OMV și MOL au urcat de la 8,48 lei/litru la 8,58 lei/litru. Rompetrol și Lukoil au crescut de la 8,53 lei/litru la 8,58 lei/litru, în timp ce Socar a rămas la 8,58 lei/litru.

Astfel, diferențele dintre stații s-au redus vizibil la benzina standard. Dacă pe 18 iunie intervalul era de 16 bani între cel mai mic și cel mai mare preț, pe 23 iunie diferența s-a restrâns la doar 6 bani.

De ce cresc prețurile, deși petrolul dă semne de relaxare

Scumpirile de la pompă vin într-un moment în care piața internațională a petrolului rămâne extrem de sensibilă la evoluțiile din Orientul Mijlociu. După tensiunile legate de Strâmtoarea Ormuz, prețurile petrolului au dat semne de temperare, dar efectele nu se văd imediat în prețul final plătit de șoferi.

Prețul de la pompă nu depinde doar de cotația petrolului. În el intră costurile de rafinare, transport, marjele comerciale, accizele, TVA-ul și cursul valutar. De aceea, chiar și atunci când petrolul scade pe bursele internaționale, prețurile din benzinării pot rămâne ridicate sau pot continua să crească pe termen scurt.

Pentru șoferi, diferența pare mică la un litru, dar se simte la alimentările repetate. O scumpire de 10 bani/litru înseamnă 5 lei în plus la un plin de 50 de litri. Pentru transportatori, firme de curierat, distribuție sau servicii, aceste creșteri se adună rapid și pot ajunge să fie transferate, direct sau indirect, în prețurile finale ale produselor și serviciilor.

Presiune mai mare pe motorină

Motorina rămâne carburantul cu impact economic mai mare, pentru că este folosită masiv în transportul de mărfuri, agricultură, construcții și logistică. O creștere de 10 bani/litru într-un interval atât de scurt poate alimenta presiunea asupra costurilor operaționale, mai ales pentru companiile cu flote mari.

În același timp, faptul că motorina standard a trecut de 9 lei/litru în toate rețelele analizate arată că piața a intrat într-o nouă zonă psihologică de preț. Pentru populație, pragul de 9 lei/litru contează nu doar ca nivel efectiv de cost, ci și ca semnal că perioada carburanților mai ieftini s-a îndepărtat.

Ce urmează pentru șoferi

Evoluția următoarelor zile va depinde de două direcții majore: prețul petrolului și stabilitatea rutelor de aprovizionare, în special în zona Golfului Persic. Dacă tensiunile se reduc și livrările prin Strâmtoarea Ormuz se normalizează, presiunea internațională s-ar putea tempera. Dacă apar noi blocaje sau riscuri geopolitice, prețurile ar putea rămâne ridicate.

Pentru moment, datele arată o scumpire rapidă, vizibilă în special la motorină. În cinci zile, diferența nu pare spectaculoasă la un litru, dar confirmă o tendință care contează pentru bugetele familiilor și pentru costurile firmelor.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
x close