DCBusiness Finante La cât ar putea ajunge Euro în următoarele 12 luni. Avertismentul analiştilor financiari

La cât ar putea ajunge Euro în următoarele 12 luni. Avertismentul analiştilor financiari

Domeniile în care românii au primit salarii mai mari în 2023 / Foto: Pexels.com
Euro ar putea ajunge la 5,0761 lei, într-un orizont de 12 luni, avertizează analiştii financiari. 

Analiştii financiari estimează un curs mediu de schimb de 5,0761 lei/euro pentru un orizont de 12 luni şi o inflaţie de 6,32%, potrivit Asociatiei CFA Romania.

Indicatorul de Incredere Macroeconomica al CFA a scăzut la valoarea de 50,7 puncte, (fata de aceeasi luna a anului precedent, indicatorul a scazut cu 5,0 puncte). Aceasta situatie s-a datorat evolutiei ambelor componente ale indicatorului.

“Pe fondul valului pandemic, a majorarilor preturilor la produsele energetice, precum si a riscului unui razboi intre Rusia si Ucraina, indicatorul de incredere macroeconomica al Asociatiei CFA Romania a inregistrat in luna ianuarie o scadere semnificativa. In ceea ce priveste evolutia ratelor de dobanda, participantii la sondaj anticipeaza o majorare a ratei de dobanda de cel putin 50 puncte de baza pana la finalul anului”, a declarat Adrian Codirlasu, CFA – Vicepresedinte al Asociatiei CFA Romania.

Citeşte şi: Acţiunile băncilor din zona euro se prăbuşesc, ştergând câştigurile înregistrate în 2022

Aproximativ 98% dintre participanţii la sondaj anticipează o depreciere a leului in urmatoarele 12 luni (comparativ cu valoarea actuala), nefiind inregistrata nicio opinie de apreciere.

Astfel valoarea medie a anticipatiilor pentru orizontul de 6 luni este de 5,0159 lei pentru un euro, in timp ce pentru orizontul de 12 luni valoarea medie a cursului anticipat este 5,0761 lei pentru un euro. De asemenea, cea mai mica valoare estimata a cursului EUR/RON pentru un orizont de 12 luni este 4,9900.

Analiştii remarcă şi reducerea substantiala a anticipaţiilor de creştere a pieţei imobiliare, majoritatea (52%) participanţilor estimând stabilitatea acestor preţuri în următoarele 12 luni.

Valoarea medie a anticipaţiilor pentru deficitul bugetului de stat anticipat pentru anul 2022 este de 5,7%. De asemenea, evoluţia, în termeni reali, a PIB în anul 2022 este de 4,3%.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.