DCBusiness Actualitate Deblocare cadastru. ANCPI: Numerele la care puteţi suna pentru a semnala anumite probleme şi a cere lămuriri

Deblocare cadastru. ANCPI: Numerele la care puteţi suna pentru a semnala anumite probleme şi a cere lămuriri

Cadastru / Foto: Freepik
Call Center pus la dispoziţia românilor de ANCPI.

Pentru a veni în sprijinul utilizatorilor și pentru a oferi informații privind reluarea activității aplicației e-Terra, ANCPI pune la dispoziția acestora linii telefonice dedicate de Call Center.

Informații și suport pot fi obținute la următoarele numere de telefon:

0749012525 

0749016331 

0735 950 582 

Liniile de Call Center sunt destinate furnizării de informații și îndrumării utilizatorilor cu privire la accesarea și utilizarea aplicației e-Terra, precum și la eventualele situații întâmpinate în procesul de reluare a activității.
ANCPI recomandă utilizatorilor să consulte, înainte de apelarea Call Center-ului, manualele de utilizare și materialele video cu instrucțiuni puse la dispoziție pentru e-Terra.

Aplicaţia e-Terra a fost repornită etapizat

Începând de astăzi, 11 august 2026, ora 15.00, aplicația e-Terra a fost repornită etapizat, pentru personalul ANCPI, al oficiilor de cadastru și publicitate imobiliară (OCPI), precum și pentru notarii publici.

Repornirea aplicației se realizează în condițiile stabilite în urma verificărilor și testelor efectuate de specialiști și reprezintă un prim pas pentru reluarea integrală și normalizarea activității de cadastru și publicitate imobiliară.
Facem precizarea că repornirea etapizată privește exclusiv sistemul e-Terra, sistemul informatic integrat prin care se realizează înscrierea, gestiunea și evidența cadastrului și cărții funciare la nivel național. Celelalte platforme online ale ANCPI destinate publicului rămân oprite deocamdată și vor fi repuse în funcțiune etapizat, cu anunț prealabil. 

Prima zi de funcționare este dedicată înregistrării actelor instrumentate în perioada de indisponibilitate a aplicației

Pentru a asigura o reluare controlată a activității și pentru a evita formarea unor blocaje, prima zi de funcționare a aplicației e-Terra va fi dedicată cu prioritate înregistrării actelor primite prin corespondență și a celor instrumentate de notarii publici în perioada în care sistemul nu a fost disponibil. 

Detalii suplimentare, aici: Deblocare cadastru. Aplicația e-Terra a fost repornită etapizat

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
Actualitate Vezi toate articolele