USR: Sorin Grindeanu îşi bate joc de 600.000 de bucureşteni care merg cu metroul în fiecare zi!

DCBusiness Team |
Data publicării:

Mesaj ferm al USR Bucureşti. 

Reprezentanţii USR Bucureşti consideră că "întârzierile suplimentare de la metrou" sunt inadmisibile, iar ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, trebuie să-şi asume responsabilitatea pentru că "bucureştenii nu ar trebui să sufere din cauza incompetenţei şi neglijenţei celor responsabili".

"Sorin Grindeanu îşi bate joc de 600.000 de bucureşteni care merg cu metroul în fiecare zi! Este incredibil cum un ministru al Transporturilor poate ignora cu desăvârşire nevoile a sute de mii de oameni! Sorin Grindeanu dezamăgeşte pe zi ce trece, iar astăzi avem dovezi clare ale lipsei de implicare a Guvernului României în gestionarea eficientă a metroului. Astăzi, Metrorex, sub conducerea directorului Mariana Miclăuş, a anunţat că vom avea parte de întârzieri suplimentare la metrou, iar motivele sunt absolut inacceptabile. Se pare că nu există suficiente trenuri pentru a asigura un program de circulaţie normal. Bucureştenii se vor confrunta cu aşteptări suplimentare în momentele cele mai aglomerate ale zilei", se arată într-un comunicat de presă transmis, vineri, de USR Bucureşti.

Sursa citată subliniază că "această situaţie este inadmisibilă", mai ales într-o capitală europeană, iar "bucureştenii nu ar trebui să sufere din cauza incompetenţei şi neglijenţei celor responsabili".

"Nu putem permite ca un sistem vital pentru Capitală să fie neglijat. Ministrul Sorin Grindeanu trebuie să-şi asume responsabilitatea pentru această situaţie şi să găsească soluţii imediate pentru a remedia problemele de la metrou", mai spune comunicatul.

Intervalele de circulaţie ar putea ajunge până la 10 minute în orele cu vârf de trafic, în perioada următoare, din cauza neasigurării numărului suficient de trenuri de către Alstom Transport SA - prestator al serviciilor de mentenanţă a trenurilor de metrou, conform graficelor de circulaţie asumate, avertizează Metrorex.

 

Metrorex: Intervalele de circulaţie pot ajunge până la 10 minute în orele cu vârf, din cauza numărului insuficient de trenuri

 

Intervalele de circulaţie ar putea ajunge până la 10 minute în orele cu vârf de trafic, în perioada următoare, din cauza neasigurării numărului suficient de trenuri de către Alstom Transport SA - prestator al serviciilor de mentenanţă a trenurilor de metrou, conform graficelor de circulaţie asumate, avertizează Metrorex.

"Metrorex va aplica operatorului de servicii de mentenanţă, Alstom Transport SA, toate sancţiunile legale şi contractuale pentru situaţia creată pentru neîndeplinirea obligaţiilor asumate conform prevederilor contractuale", se menţionează în comunicat.

Astfel, personalul Metrorex care organizează şi supraveghează circulaţia trenurilor de metrou va lua măsuri operative pentru asigurarea unor intervale de succedare a trenurilor cât mai apropiate de graficele normale de circulaţie, în scopul limitării efectelor survenite ca urmare a acestei situaţii neplăcute.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0378
Diferența 0.0603
Zi precendentă 4.9775
USD
Azi 4.4517
Diferența 0.0614
Zi precendentă 4.3903
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0378 RON
USD flag1 USD = 4.4517 RON
GBP flag1 GBP = 5.9272 RON
CHF flag1 CHF = 5.3932 RON
AUD flag1 AUD = 2.8685 RON
DKK flag1 DKK = 0.6751 RON
CAD flag1 CAD = 3.2199 RON
HUF flag1 HUF = 0.0124 RON
JPY flag1 JPY = 0.0311 RON
NOK flag1 NOK = 0.4286 RON
SEK flag1 SEK = 0.4611 RON
XAU flag1 XAU = 483.5504 RON
Monede Crypto
1 BTC = 428969.73RON
1 ETH = 8132.28RON
1 LTC = 405.51RON
1 XRP = 9.51RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET16570.20-0.45%
BET-BK3092.51-0.62%
BET-EF905.08-0.31%
BET-FI58198.51-1.42%
BET-NG1201.37-0.27%
BET-TR36540.09-0.45%
BET-TRN35516.84-0.45%
BET-XT1419.77-0.60%
BET-XT-TR3077.71-0.60%
BET-XT-TRN2997.94-0.60%
BETAeRO797.05-2.47%
BETPlus2441.45-0.56%
RTL37046.44-0.38%

Opinii

Profesorul Mircea Coșea / Foto: Crișan Andreescu

Nu suntem loviți de tsunami, ci de greșelile făcute. Mircea Coșea: ”Am o teamă de viitor”

Profesorul de economie Mircea Coșea a vorbit,...

Adrain Negrescu / Foto: Facebook

”Roșul” de la bursă ar putea fi primul pas. Următorul, deprecierea leului

Analistul financiar Adrian Negrescu a respins...

Profesorul Mircea Coșea / FOTO: Arhivă

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel