S-au găsit vinovații pentru ploaia torențială din Dubai

DCBusiness Team |
Data publicării:
Inundații în Dubai / Foto: Dubai Media Center
Inundații în Dubai / Foto: Dubai Media Center

Aversele de ploaie istorice din Emiratele Arabe Unite au dus la anularea zborurilor, au forțat închiderea școlilor și au blocat traficul.

Ploile abundente care au provocat inundații pe scară largă în această națiune deșertică au fost cauzate parțial de ”însămânțarea norilor”. Emiratele Arabe Unite au început operațiunile de însămânțare a norilor în 2002 pentru a rezolva problemele legate de securitatea apei, chiar dacă lipsa de drenaj în multe zone poate declanșa inundații.

Centrul Național de Meteorologie al statului din Golf a trimis luni și marți avioane de însămânțare de pe aeroportul Al Ain pentru a profita de formațiunile noroase convective, potrivit lui Ahmed Habib, meteorolog specializat. Această tehnică presupune implantarea de substanțe chimice și particule minuscule - adesea săruri naturale, cum ar fi clorura de potasiu - în atmosferă pentru a atrage mai multă ploaie din nori.

În contextul în care încălzirea globală amenință o creștere a numărului de decese cauzate de căldură în Emiratele Arabe Unite, biroul de presă din Dubai a numit ploile torențiale "ploi ale bunătății", în ciuda caselor inundate și a piscinelor care s-au revărsat.

Ultimele furtuni au urmat ploilor abundente de la începutul acestui an, potrivit lui Habib de la NCM. Avioanele de însămânțare au efectuat șapte misiuni în ultimele două zile, a adăugat el.

"Pentru orice nor care este potrivit deasupra Emiratelor Arabe Unite se face operațiunea", a spus el.

Ploaia a forțat Aeroportul Internațional din Dubai, unul dintre cele mai aglomerate din lume, să suspende operațiunile timp de 25 de minute.

2. Inundații ... (dubai-inundatii-2_37951700.jpeg)

"Operațiunile continuă să fie perturbate în mod semnificativ la Dubai International din cauza ploilor abundente și a inundațiilor", a declarat pentru Bloomberg un purtător de cuvânt al aeroportului. Peste 40 de zboruri au fost anulate, iar serviciile de intrare au fost deviate temporar până la îmbunătățirea condițiilor meteo.

Guvernul Emiratelor Arabe Unite a emis avertismente înainte de ploile abundente, cerând oamenilor să rămână acasă și să plece doar "în cazuri de extremă necesitate". Ulterior, a prelungit munca la distanță până miercuri pentru toți angajații federali.

Oamenii au apelat la rețelele de socializare pentru a împărtăși actualizări cu privire la consecințele vremii. Unele videoclipuri au arătat mașini măturate de pe șosele, în timp ce un altul a arătat cum tavanul unui magazin se prăbușește în timp ce apa inundă unul dintre cele mai populare centre comerciale din Dubai. Metroul din emirat a fost întrerupt.

Locuitorii au fost nevoiți să evacueze apartamentele, iar parcările subterane au fost inundate. Unele clădiri au suferit, de asemenea, pene de curent.

Drumurile din Abu Dhabi au fost, de asemenea, inundate.

În Omanul vecin, cel puțin 18 persoane au murit în ultimele zile din cauza ploilor abundente care au provocat inundații, a relatat AP, citând o declarație a Comitetului național pentru gestionarea situațiilor de urgență din această țară.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.1222
Diferența 0.0231
Zi precendentă 5.0991
USD
Azi 4.5369
Diferența 0.0471
Zi precendentă 4.4898
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.1222 RON
USD flag1 USD = 4.5369 RON
GBP flag1 GBP = 6.0212 RON
CHF flag1 CHF = 5.4930 RON
AUD flag1 AUD = 2.9098 RON
DKK flag1 DKK = 0.6866 RON
CAD flag1 CAD = 3.2688 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0313 RON
NOK flag1 NOK = 0.4377 RON
SEK flag1 SEK = 0.4687 RON
XAU flag1 XAU = 487.0692 RON
Monede Crypto
1 BTC = 457092.95RON
1 ETH = 9306.36RON
1 LTC = 423.11RON
1 XRP = 10.19RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET16324.71-1.79%
BET-BK3076.14-1.23%
BET-EF890.65-1.86%
BET-FI57538.38-0.73%
BET-NG1185.43-1.68%
BET-TR35998.73-1.79%
BET-TRN34990.64-1.79%
BET-XT1399.94-1.59%
BET-XT-TR3034.72-1.59%
BET-XT-TRN2956.06-1.59%
BETAeRO803.77-0.27%
BETPlus2406.75-1.75%
RTL36497.95-1.84%

Opinii

Profesorul Mircea Coșea / Foto: Crișan Andreescu

Nu suntem loviți de tsunami, ci de greșelile făcute. Mircea Coșea: ”Am o teamă de viitor”

Profesorul de economie Mircea Coșea a vorbit,...

Adrain Negrescu / Foto: Facebook

”Roșul” de la bursă ar putea fi primul pas. Următorul, deprecierea leului

Analistul financiar Adrian Negrescu a respins...

Profesorul Mircea Coșea / FOTO: Arhivă

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel