Rezumatul zilei, 8 martie. Cele mai importante evenimente economice

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com

Grupaj cu cele mai importante evenimente ale zilei.

*Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) lucrează la o strategie de achiziţii şi închirieri pe termen lung, care presupune un program ''Rabla feroviar'' şi constituirea unei companii de leasing feroviar românească, a declarat, pentru Agerpres, preşedintele ARF, Ştefan Roşeanu.

*Cheltuielile pentru consum şi investiţiile au avut cele mai importante contribuţii la creşterea economiei anul trecut, în timp ce exportul a avut o contribuţie negativă, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, publicate miercuri.

*Inspectori de la Antifraudă analizează şi verifică modelul de business pe care l-a avut OMV anul trecut, a declarat miercuri preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), Lucian Heiuş, menţionând că termenul final de depunere a declaraţiei pentru impozitul de solidaritate este 25 iunie, iar atunci se va vedea cine va depune şi cine nu.

*Petiţia pe Schengen depusă în ianuarie de Asociaţia pentru Energie Curată şi Combaterea Schimbărilor Climatice în Parlamentul European a fost acceptată pentru a fi discutată în regim de urgenţă în Comisia pentru Petiţii, în data de 22 martie, a anunţat, miercuri Răzvan Nicolescu, preşedintele asociaţiei.

*CEC Bank acordă şi în 2023 credite prin programul Noua Casă cu dobânzi începând de la 7,61% (IRCC + 1,90%), pentru cei care îşi încasează salariul prin Bancă, valoare redusă cu 0,40 pp faţă de cea a creditelor ipotecare standard, informează banca.

*Comisia Europeană a recomandat miercuri statelor membre să îşi pregătească bugetele pentru 2024 având în vedere readucerea deficitelor sub 3% din PIB "pe termen mediu", investind în acelaşi timp în creştere verde şi digitală, informează AFP.

*Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea, susţine că preţurile produselor alimentare s-au liniştit şi vor continua să scadă, în condiţiile în care unele supermarketuri au anunţat reduceri de preţuri în această perioadă.

*Administratorii/proprietarii de localuri nu ar trebui să mai folosească acel mecanism cu borcanul pe bar, unde cineva îşi pune bani, pentru că nu mai este legal, a afirmat, miercuri, preşedintele ANAF, Lucian Heiuş, menţionând că Fiscul nu a efectuat încă verificări în acest sens.

* Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat miercuri că toate produsele care intră în ţară, inclusiv cele din Ucraina, sunt verificate de instituţiile statului aflate în vamă, iar acestea nu reprezintă un pericol pentru consumul uman sau al animalelor.

*Comisia Europeană a aprobat o contribuţie de peste 160 milioane euro din Fondul de coeziune pentru reţele de canalizare mai bune şi mai mari în judeţul Iaşi, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar.

*Preşedintele Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde a promis miercuri că va face "tot ceea ce trebuie" pentru a restaura stabilitatea preţurilor, cu prilejul unui colocviu organizat la Geneva de Organizaţia Mondială a Comerţului (OMC), transmite AFP.

*Prefinanţarea masivă din prima lună a anului a fost determinată de faptul că există un război la graniţa ţării şi prudenţa îndeamnă ca, atunci când există posibilitatea să ne finanţăm, să o facem preventiv, a declarat, miercuri, ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, în plenul Senatului.

*Inspectorii Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) au descoperit persoane fizice care au avut vânzări online de peste 1 milion de lei, într-o lună, a declarat miercuri preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), Lucian Heiuş, menţionând că în acele cazuri este vorba despre evaziune fiscală.

*Rezultatele preliminare arată că România a încheiat anul 2022 cu un deficit pe ESA de 6%, faţă de 6,2% cât se estimase anterior, a declarat, miercuri, în plenul Senatului, ministrul Finanţelor, Adrian Câciu.

*Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a colectat venituri bugetare în valoare de 372,6 miliarde de lei în 2022, în creştere cu 19,8% faţă de anul anterior, când a încasat 311,1 miliarde de lei, a anunţat, miercuri, preşedintele ANAF, Lucian Heiuş, cu ocazia prezentării raportului de performanţă pe anul 2022.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0974
Diferența 0.0018
Zi precendentă 5.0956
USD
Azi 4.3327
Diferența 0.0111
Zi precendentă 4.3216
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0974 RON
USD flag1 USD = 4.3327 RON
GBP flag1 GBP = 5.8393 RON
CHF flag1 CHF = 5.5813 RON
AUD flag1 AUD = 3.0579 RON
DKK flag1 DKK = 0.6822 RON
CAD flag1 CAD = 3.1659 RON
HUF flag1 HUF = 0.0134 RON
JPY flag1 JPY = 0.0279 RON
NOK flag1 NOK = 0.4523 RON
SEK flag1 SEK = 0.4776 RON
XAU flag1 XAU = 700.9567 RON
Monede Crypto
1 BTC = 285093.87RON
1 ETH = 8149.94RON
1 LTC = 225.82RON
1 XRP = 5.93RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET29193.910.74%
BET-BK5810.970.76%
BET-EF1573.930.77%
BET-FI111563.050.74%
BET-NG2101.590.71%
BET-TR68364.980.74%
BET-TRN66038.860.74%
BET-XT2532.540.79%
BET-XT-TR5797.400.79%
BET-XT-TRN5615.380.79%
BETAeRO1029.590.54%
BETPlus4227.020.73%
RTL65652.190.70%

Opinii

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Analistul Adrian Negrescu

Negrescu: România toacă miliarde, dar nu construiește nimic care să producă bani

România cheltuiește miliarde de euro din...

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR

Ce câștigă România, concret, din intrarea în OCDE

Aderarea României la OCDE, previzionată pentru...

Comunicate de presa

CEC Bank
CEC Bank / Foto: DCBusiness

CEC Bank susține plățile instant prin RoPay Alias

Clienții CEC Bank pot acum să trimită și să...

Fermieri / Foto: Freepik

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2026 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel