Primele declarații ale lui Putin după insurecția militară eșuată

vladimir-putin_84182000
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat duminică, într-un interviu pentru televiziunea de stat, că este în contact permanent cu Ministerul Apărării şi că Rusia este în continuare încrezătoare că îşi poate îndeplini planurile privind "operaţiunea militară specială" din Ucraina, relatează Reuters.

Putin a subliniat că ține sub control non-stop starea de lucruri în timpul operațiunii speciale. 

Aceste comentarii, făcute într-un interviu acordat corespondentului de presă la Kremlin Pavel Zarubin, au fost transmise de televiziunea de stat Rossiya, notează Agerpres.

Interviul complet urmează să fie difuzat duminică seară.

Televiziunea naţională a mai relatat că Putin va participa săptămâna viitoare la reuniunea Consiliului de Securitate al Rusiei, fără a preciza dacă această şedinţă va avea loc vineri, ca de obicei, sau va fi devansată.

Citește și:

Rebeliunea lui Prigojin, încheiată lamentabil cu exilarea sa. Filmul unei lovituri militare eșuate

Cea mai mare provocare la adresa președintelui rus Vladimir Putin în cele peste două decenii de când este la putere s-a stins după ce Progojin care a ordonat trupelor sale să mărșăluiască asupra Moscovei a ajuns brusc la un acord cu Kremlinul pentru a pleca în exil și a sunat retragerea.

Scurta revoltă a scos însă la iveală vulnerabilitățile forțelor guvernamentale ruse, soldații Grupului Wagner, sub comanda lui Evgheni Prigojin, putând să pătrundă fără obstacole în orașul rus Rostov pe Don și să avanseze sute de kilometri spre Moscova. Armata rusă s-a grăbit să apere capitala Rusiei.

Conform înțelegerii anunțate sâmbătă de purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, Prigojin va merge în Belarusul vecin, care a susținut invazia Rusiei în Ucraina. Acuzațiile împotriva sa de organizare a unei rebeliuni armate vor fi retrase.

De asemenea, guvernul a declarat că nu va urmări în justiție luptătorii Wagner care au participat, în timp ce celor care nu s-au alăturat li se vor oferi contracte de către Ministerul Apărării. Prigojin a ordonat ca trupele sale să se întoarcă în taberele de campanie din Ucraina, unde au luptat alături de soldații ruși obișnuiți.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
x close