First Republic Bank, cumpărată de JPMorgan Chase

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
First Republic Bank
First Republic Bank

Autoritățile de reglementare au preluat luni controlul asupra First Republic Bank și au vândut-o către JPMorgan Chase, o mișcare dramatică menită să limiteze o criză bancară de două luni care a zguduit sistemul financiar.

First Republic, ale cărei active au fost afectate de creșterea ratelor dobânzilor, s-a luptat să rămână în viață după ce alți doi creditori s-au prăbușit luna trecută, speriind deponenții și investitorii.

First Republic a fost preluat de Federal Deposit Insurance Corporation și vândut imediat către JPMorgan. Tranzacția a fost anunțată cu câteva ore înainte de deschiderea piețelor americane și după ce oficialii s-au agitat în weekend.

În cursul zilei de luni, 84 de sucursale First Republic din opt state se vor redeschide ca sucursale JPMorgan.

JPMorgan va "prelua toate depozitele și substanțial toate activele First Republic Bank", a precizat F.D.I.C. într-un comunicat. Autoritatea de reglementare a estimat că fondul său de asigurare va trebui să plătească aproximativ 13 miliarde de dolari pentru a acoperi pierderile First Republic.

"Guvernul nostru ne-a invitat pe noi și pe alții să facem un pas în față, iar noi am făcut-o", a declarat Jamie Dimon, directorul general al JPMorgan. El a precizat că tranzacția a fost menită "să minimizeze costurile pentru Fondul de asigurare a depozitelor".

Achiziția face ca JPMorgan, care este deja cea mai mare bancă din țară, să devină și mai mare și ar putea atrage atenția politică din partea democraților progresiști de la Washington.

First Republic a dat faliment în ciuda faptului că a primit un colac de salvare de 30 de miliarde de dolari din partea a 11 dintre cele mai mari bănci din țară în luna martie. Va rămâne în istorie ca fiind a doua bancă americană după active care se prăbușește, după Washington Mutual, care a dat faliment în timpul crizei financiare din 2008.

Preluarea și vânzarea First Republic de către guvern vine la șapte săptămâni după ce guvernul a preluat controlul asupra Silicon Valley Bank și Signature Bank, ale căror falimente au provocat o undă de șoc în industrie și au generat temeri că și alte bănci regionale riscă să fie supuse unor retrageri similare de depozite.

Mulți experți bancari au declarat că problemele First Republic au fost o reacție întârziată la turbulențele din martie, mai degrabă decât deschiderea unei noi faze a crizei. Investitorii și directorii din industrie sunt optimiști, considerând că niciun alt creditor de dimensiuni medii sau mari nu riscă un faliment iminent. În timp ce acțiunile First Republic s-au scufundat din nou săptămâna trecută, acțiunile altor bănci abia dacă s-au mișcat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 22-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 309064.69RON
1 ETH = 15956.32RON
1 LTC = 333.21RON
1 XRP = 2.70RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel