Facturi mai mari decât pensia. Mohammad Murad, revoltat: Dacă UE ne dictează ce să facem, de ce nu studiază şi acest lucru?

Mihai Ciobanu |
Data publicării:
Mohammad Murad, interviu la DC News
EXCLUSIV
Mohammad Murad, interviu la DC News

Omul de afaceri Mohammad Murad subliniază faptul că Uniunea Europeană, înainte de a impune statelor membre reguli cum este cea de liberalizare a preţurilor la energie, ar trebui să vadă şi care este nivelul de trai al oamenilor, respectiv salariile şi pensiile. 

"Eu nu înţeleg un lucru. Oriunde mergem să cerem orice ni se spune ‚conform Uniunii Europene sau legilor europene’. Păi dacă pe de o parte ni se spune că totul vine de acolo, că ne dictează UE  - o dovadă în acest sens este liberalizarea preţurilor la energie – gaze şi curent electric – de ce nu au venit să studieze faptul că un pensionar din România, astăzi, are pensia mai mică decât facturile pe care le are de plătit la un apartament de 2-3 camere. Păi de ce? Dacă ni se spune că noi nu facem corect politica şi vin de afară şi ne impun anumite reguli...", a atras atenţia omul de afaceri Mohammad Murad, la DC News, în cadrul emisiunii "De Ce Nu în România?".

VIDEO: 

Youtube video image

 

Citeşte şi: Preţ la fabrică vs la supermarket, diferenţă URIAŞĂ. Mohammad Murad, exemplu: Din fabrică pleacă borcanul de zacuscă cu 2,7 lei şi la raft e 7,6 lei

 

Omul de afaceri Mohammad Murad a povestit, în direct la DC News, la emisiunea "De Ce Nu în România", la ce preţ pleacă un borcan de zacuscă din fabrică şi cu cât ajunge să se vândă acesta la raftul supermarketurilor. 

"Eu sunt un om care trăieşte pe teren. Nu e vorba doar despre turism. Noi avem două fabrici... toate sunt legate. Într-una dintre ele facem zacuscă, pateuri, etc... Pleacă de la noi cu 2,7 lei borcanul şi îl găsim la supermarket cu 7,6 lei. De trei ori preţul. Aceşti doi lei cu care pleacă de la mine înseamnă materia primă, borcanul, fabrica, transport... iar ei pentru faptul că îl pun în magazin, fără să adauge nimic în plus, câştigă de trei ori preţul lui. Îmi mai puteţi spune, în aceste condiţii, că există o regulă de joc în aşa numitul capitalism sălbatic?", a povestit Mohammad Murad la DC News. 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 273111.11RON
1 ETH = 14573.10RON
1 LTC = 320.60RON
1 XRP = 2.38RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel