Potrivit unui comunicat al MMAP, consultarea oferă posibilitatea publicului şi părţilor interesate de a transmite puncte de vedere cu privire la măsurile posibile care trebuie incluse în cadrul metodologiei pentru stabilirea nivelului de disconfort olfactiv şi a conţinutului planului de gestionare a acestui tip de disconfort.
"În conformitate cu prevederile Legii nr. 123/2020, Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor şi Ministerul Sănătăţii au elaborat atât metodologia pentru stabilirea nivelului de disconfort olfactiv, cât şi planul de gestionare a acestui tip de disconfort. Metodologia este destinată evaluării şi gestionării la nivel naţional a mirosurilor care provoacă efecte neplăcute şi inacceptabile, respectiv în evaluarea riscului asupra stării de sănătate, în funcţie de agentul cauzal şi determinarea măsurilor aplicabile în vederea diminuării disconfortului olfactiv", se arată în comunicat.
Metodologia se adresează atât operatorilor economici/titularii activităţilor care pot genera disconfort olfactiv, cât şi autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale şi publicului.
"Legea mirosului există de mai mulţi ani, dar este inaplicabilă pentru că nu are normele de punere în aplicare. Am colaborat cu Ministerul Sănătăţii şi am format un grup pentru a găsi cea mai bună variantă de lucru. Punem aceste documente astăzi în consultare publică şi cei care ne poluează şi ne fac să nu putem deschide geamul la propria noastră casă vor plăti! Observaţiile cetăţenilor şi ale tuturor entităţilor sunt extrem de importante şi sunt sigură că forma finală a acestor acte normative va fi una coerentă, corectă şi ambiţioasă, astfel încât protejarea sănătăţii umane şi a mediului să fie pe primul loc", a declarat ministra Mediului, Diana Buzoianu, citată în comunicat.
Cetăţenii şi instituţiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii în termen de 30 de zile calendaristice de la data publicării pe site, la Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor.
"Observaţiile/comentariile/propunerile de modificare primite în urma procesului de consultare vor fi luate în considerare la revizuirea celor două documente puse astăzi în consultare publică şi la elaborarea caietului de sarcini pentru realizarea Studiului privind fundamentarea stabilirii nivelului de disconfort olfactiv adaptat la condiţiile specifice naţionale, care va sta la definitivarea metodologiei", conform comunicatului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.