Deficitul bugetar al guvernului american a urcat în iulie la 291 de miliarde de dolari, în creștere cu aproape 20% față de aceeași lună din 2024, potrivit datelor publicate marți de Departamentul Trezoreriei. Creșterea s-a produs în ciuda unui salt de aproape 21 de miliarde de dolari al încasărilor din taxe vamale generate de tarifele impuse de fostul președinte Donald Trump, deoarece cheltuielile au avansat într-un ritm mult mai rapid decât veniturile.
În iulie, veniturile au crescut cu 2% (8 miliarde de dolari), ajungând la 338 de miliarde, în timp ce cheltuielile au urcat cu 10% (56 de miliarde), atingând un nivel record pentru această lună – 630 de miliarde de dolari.
Trezoreria a precizat că iulie 2025 a avut mai puține zile lucrătoare decât iulie 2024, iar ajustarea pentru această diferență ar fi majorat veniturile cu circa 20 de miliarde, ceea ce ar fi redus deficitul la aproximativ 271 de miliarde.
Încasările nete din taxe vamale au crescut în iulie la circa 27,7 miliarde de dolari, față de 7,1 miliarde în aceeași lună din 2024, pe fondul tarifelor mai mari impuse de Trump. Aceste valori sunt similare cu cele din iunie, după o creștere constantă începând din aprilie.
Trump a lăudat miliardele de dolari colectate la buget din tarife, însă aceste taxe sunt plătite de companiile importatoare, iar o parte din costuri se transferă către consumatori sub formă de prețuri mai mari.
Datele privind indicele prețurilor de consum publicate marți au arătat scumpiri pentru unele produse sensibile la tarife – precum mobilă, încălțăminte și piese auto –, dar efectul a fost compensat în mare parte de scăderea prețurilor la benzină.
În primele 10 luni ale anului fiscal, încasările din taxe vamale au totalizat 135,7 miliarde de dolari, cu 73 de miliarde mai mult decât în aceeași perioadă din 2024, o creștere de 116%.
Per total, deficitul bugetar cumulat pe anul fiscal a ajuns la 1.629 de trilioane de dolari, în urcare cu 7% (112 miliarde) față de anul precedent. Veniturile au crescut cu 6% (262 miliarde), până la 4.347 trilioane – un record pentru primele 10 luni –, iar cheltuielile au urcat cu 7% (374 miliarde), până la 5.975 trilioane de dolari, de asemenea un nivel record.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.