Cu cât au scăzut exporturile de gaze ruseşti către Europa

DCBusiness Team |
Data publicării:
Depozit de gaze
Depozit de gaze

Exporturile de gaze ruseşti către Europa au scăzut cu 11% în perioada 1-15 mai 

Exporturile de gaze ruseşti prin conducte au scăzut cu 11,4% în prima jumătate a lunii mai, faţă de nivelul mediu din aprilie, conform calculelor Reuters, în contextul preţului scăzut pe piaţa spot.

Livrările de gaze ale companiei ruse de stat Gazprom au scăzut la 67 milioane metri cubi pe zi în perioada 1-15 mai 2023, de la 75,6 milioane metri cubi pe zi în aprilie.

Gazprom, care nu mai publică statistici privind propriile exporturi, nu a răspuns solicitărilor Reuters de a comenta datele.

Livrările totale de gaze ruseşti via Ucraina şi gazoductul TurkStream, singura rută rămasă pentru combustibilul trimis din Rusia către Europa, a ajuns luna aceasta la aproximativ un miliard metri cubi.

Din această cantitate, aproximativ 412 milioane metri cubi, sau 27,5 milioane metri cubi pe zi, au fost trimişi prin TurkStream, fiind cel mai redus nivel din ianuarie, conform Reuters.

Livrările de gaze ruseşti către Europe s-au situat anul acesta la aproximativ 9,1 miliarde metri cubi, arată calculele Reuters, faţă de 62 miliarde metri cubi în 2022.

 

Citeşte şi: Putin rămâne fără bani: Bugetul țării se topește văzând cu ochii

 

Bugetul federal al Rusiei a înregistrat un deficit de 3.400 de miliarde de ruble (43,8 miliarde de dolari) în primele patru luni ale anului, față de excedentul de 1.200 miliarde ruble din perioada de referință din 2022. 

În primele patru luni ale anului curent, deficitul bugetar al Rusiei a atins 44 de miliarde de dolari, în condițiile în care veniturile din energie scad vertiginos, pe fondul sancțiunilor internaționale, dar și a cheltuielilor de război uriașe, a anunțat Ministerul Finanțelor de la Moscova.

În aceeași perioadă din 2022, Rusia înregistrase un excedent de 1.200 de miliarde de ruble, dar de atunci, sumele uriașe care sunt cheltuite pentru susținerea campaniei militare din Ucraina, dar și zidul de restricții occidentale asupra exporturilor sale de petrol și gaze au lovit în visteria guvernului.

Creșterea producției militare și cheltuielile guvernamentale substanțiale mențin industria rusă în funcțiune, contribuind la atenuarea impactului economic al sancțiunilor occidentale și permițând Moscovei să își continue campania din Ucraina.

Ministerul de Finanțe a încetat anul trecut să mai publice date lunare privind execuția bugetară, dar, potrivit cifrelor publicate miercuri, Rusia a înregistrat un deficit de 1.000 de miliarde de ruble (12,9 miliarde de dolari) în aprilie, după excedentul de 181 de miliarde de ruble în martie, deficite de 821 de miliarde de ruble în februarie și de 1.760 de miliarde de ruble în ianuarie.

La doar patru luni de la începutul anului, diferența de cheltuieli din aprilie a împins deficitul Rusiei la 17% peste planurile guvernului care și-a propus un deficit de 2.900 de miliarde de ruble pentru întregul an 2023. Cheltuielile au crescut cu 26,3% în primele patru luni ale anului față de 2022, potrivit datelor preliminare, în timp ce veniturile au scăzut cu 22,4%.

Ministrul de finanțe Anton Siluanov a declarat în repetate rânduri că deficitul bugetar al Rusiei din acest an nu va depăși 2% din PIB, deși majoritatea analiștilor contrazic acest punct de vedere. Fondul Monetar Internațional se numără printre cei care se așteaptă ca deficitul bugetar al Rusiei să crească brusc în acest an.

Siluanov a declarat recent că veniturile din petrol și gaze - în scădere cu 52,3% față de anul precedent, conform datelor de miercuri - vor fi cruciale pentru ca Rusia să atingă ținta de 2%. Confruntată cu scăderea veniturilor, Moscova a fost nevoită să înceapă să vândă rezervele internaționale pentru a contribui la acoperirea deficitului.

Planul Rusiei prevede în prezent emiterea de 2.500 de miliarde de ruble de datorie prin intermediul obligațiunilor de trezorerie OFZ, precum și împrumuturi suplimentare de 1.000 de miliarde de ruble pentru a înlocui cheltuielile din Fondul Național de Bunăstare (NWF). De la începutul anului, Rusia a cheltuit 390,5 miliarde de ruble pentru a acoperi deficitul Fondului Național al Bunăstării. Banca centrală, care a menținut ratele dobânzilor la 7,5% din septembrie, a avertizat în repetate rânduri că deficitul bugetar al Rusiei prezintă riscuri inflaționiste. (1 dolar = 77,7205 ruble)

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294801.52RON
1 ETH = 14572.09RON
1 LTC = 316.64RON
1 XRP = 2.79RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18695.96-0.10%
BET-BK3473.86-0.09%
BET-FI60475.970.02%
BET-NG1333.57-0.10%
BET-TR40847.50-0.11%
BET-TRN39733.90-0.11%
BET-XT1593.74-0.11%
BET-XT-TR3429.10-0.11%
BET-XT-TRN3342.26-0.11%
BETAeRO1057.210.00%
BETPlus2762.45-0.10%
RTL41130.09-0.06%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel