Cinci occidentali, condamnați că au vândut turbine Crimeei

turbina_87255400
Turbină Siemens
Procurorii din Hamburg au acuzat patru germani și un cetățean elvețiano-francez că au încălcat sancțiunile impuse Rusiei.

Cei cinci au încălcat sancțiunile pentru că au ajutat la exportul unei turbine de gaz Siemens în Crimeea, peninsula ucraineană anexată de Rusia, a declarat miercuri un purtător de cuvânt al procuraturii, notează Reuters.

Potrivit actului de acuzare, relatat pentru prima dată de revista Wirtschaftswoche în luna martie, cei cinci știau, atunci când au ajutat la exportul turbinelor, în valoare de 111 milioane de euro, din portul Hamburg către Sankt Petersburg, că destinația finală a acestora vor fi două centrale electrice din Crimeea.

Companiilor occidentale le este interzis să vândă în Crimeea, a cărei anexare din 2014 nu este recunoscută de niciun guvern important. Siemens nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Actualitate Vezi toate articolele
x close