Ce se întâmplă cu stimulentul de inserţie. Document din Camera Deputaţilor

Mihai Ciobanu |
Data actualizării: | Data publicării:

Simona Bucura-Oprescu, ministrul Muncii și Solidarității Sociale, a primit o interpelare în Parlament în legătură cu situația cererilor pentru acordarea stimulentului de inserție.

Prin Ordonanța de urgență nr.26/2021 Guvernul a modificat și completat OUG nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor aprobând majorarea stimulentului de inserție, de la 650 lei la 1.500 lei, dacă părintele revine în activitate înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni sau 1 an în cazul copilului cu handicap. Suma este acordată până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilități. Prin completarea și modificarea prevederii legale s-a urmărit revenirea părinților aflați în concediu pentru creșterea copilului în câmpul muncii, asigurând totodată un venit suplimentar pentru acoperirea parțială a cheltuielilor pentru perioada de îngrijire a copilului pe perioada în care părinții sunt plecați la serviciu, se arată în interpelarea semnată de deputatul Csép Éva - Andrea.

"De la data intrării în vigoare a majorării stimulentului de inserției, conform datelor centralizate pentru fiecare an, respectiv anul 2021, 2022, 2023, 2024 vă rog să îmi răspundeți la următoarele întrebări:

1. Câte cereri de acordare au fost depuse pentru persoanele care s-au reîntors în activitate înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni și 1 an în cazul copilului cu dizabilități?

2. Câte cereri de acordare au fost depuse pentru persoanele care s-au reîntors în activitate după împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni și 1 an în cazul copilului cu dizabilități?", sunt întrebările adresate ministrului Muncii. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 272447.80RON
1 ETH = 14547.33RON
1 LTC = 320.69RON
1 XRP = 2.40RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel