DCBusiness Actualitate Tensiuni maxime în Asia. Japonia trimite escadrilele de vânătoare

Tensiuni maxime în Asia. Japonia trimite escadrilele de vânătoare

Avionul american P-8A Poseidon
Armata Japoniei şi-a mobilizat avioanele de luptă pentru a intercepta aeronave ale Rusiei şi Chinei, printre care şi un avion de observaţie rus asupra căruia forţele sud-coreene au tras focuri de avertizare. 

Aeronava a pătruns în spaţiul aerian deasupra unei insule revendicate atât de Seul, cât şi de Tokyo, informează Reuters.

Japonia, la fel ca Coreea de Sud, a identificat două bombardiere chineze H-5 şi două bombardiere ruse TU-95 zburând deasupra strâmtorii dintre cele două ţări.

În plus, a existat un avion de monitorizare al Rusiei asupra căruia Coreea de Sud a tras focuri de avertizare după ce acesta s-a apropiat de insula Dokdo, cum este cunoscută în Coreea de Sud sau Takeshima în Japonia.

NATO, atac la Rusia: Nu a mutat rachetele

Actualitate Vezi toate articolele