DCBusiness Comunicate de presa Greve și perturbări majore în transportul public. Atenţionare de călătorie în Grecia

Greve și perturbări majore în transportul public. Atenţionare de călătorie în Grecia

Grecia
MAE a transmis o avertizare de călătorie în Republica Elenă.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Elenă că vineri, 28 februarie 2025, au fost anunțate greve și perturbări majore în sectorul de transport public, pentru a marca doi ani de la tragedia feroviară de la Tembi.

Cele mai importante sindicate ale angajaților din sectorul public au anunțat că vor participa la grevă.

În aceste condiții, cetățenilor români li se recomandă să evite deplasările neesențiale și să urmărească anunțurile autorităților elene pentru eventuale actualizări.

Reamintim că cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena: +30 210 6728875; +30 210 6728879 și Consulatului General al României de la Salonic: +30 2310 340088, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție telefoanele de urgență ale Ambasadei României la Atena (+306978996222) și Consulatului General al României de la Salonic (+306946049076).

MAE recomandă consultarea paginilor de Internet https://www.mae.ro/, https://atena.mae.ro și https://salonic.mae.ro/.

Totodată, cetățenii români care călătoresc în R. Elenă pot accesa aplicația digitală „mAIGreece”, realizată de către Ministerul elen al Turismului, disponibilă și în limba română: https://www.gov.gr/en/upourgeia/upourgeio-tourismou/tourismou/maigreece.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
Comunicate de presa Vezi toate articolele