"Din perspectiva mea, este un moment extrem de important că vă aflaţi astăzi aici, în România, dar şi că ne întâlnim împreună ca o comunitate economică germano-română. Cu siguranţă, nu traversăm cele mai simple vremuri în prezent, nici din punct de vedere economic, nici politic. Cred că, în special în aceste vremuri tulburi, este extrem de important să avem câteva puncte de sprijin care să ne susţină în cele mai furtunoase momente, de care să ne putem agăţa. Sunt ferm convinsă că relaţiile economice germano-române pot fi unul dintre aceste puncte de sprijin.
Pentru că, şi acest lucru este esenţial, fiind susţinute de un set de valori comune pe care le împărtăşim între Germania şi România. Acestea includ o înţelegere reciprocă, să beneficiem împreună, să creştem împreună, că suntem deschişi unul faţă de celălalt. Avem o înţelegere comună pentru statul de drept, pentru drepturile omului, pentru transparenţă şi fiabilitate, pentru faptul că un cuvânt dat contează. Cred că trebuie să păstrăm cu orice preţ aceste valori", a spus Kobinger.
Reprezentanta Ambasadei Germaniei în România a adăugat că absorbţia fondurilor europene este deosebit de importantă în implementarea proiectelor în domeniul mediului.
"Consider extrem de important şi corect că ne întâlnim astăzi aici. Desigur, este important şi să învăţăm unii de la alţii, să generăm împreună prosperitate, să obţinem împreună profit. De asemenea, consider foarte important că firmele dumneavoastră, companiile prezente astăzi aici, fac o diferenţă în viaţa de zi cu zi a oamenilor. Acest lucru contează, fie că vorbim despre calitatea apei pe care o bem, despre calitatea sistemelor de canalizare - toate acestea fac o diferenţă uriaşă în viaţa de zi cu zi a oamenilor (...) Ratele de absorbţie a fondurilor europene sunt din ce în ce mai bune şi mai importante, iar acest lucru este, desigur, legat de faptul că structurile şi procedurile devin mai eficiente", a menţionat Sandrina Kobinger.
Camera de Comerţ şi Industrie Româno-Germană AHK România organizează, miercuri, un simpozion dedicat gestionării apei şi apelor uzate, la care participă reprezentanţi ai ministerelor de resort şi ai mediului de afaceri.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.