Acționarul majoritar de la Tuborg, tranzacție importantă pe piața lactatelor

milk_3231772_1280_11884000
The Central Bottlings rămâne unic acţionar al companiei Muller Dairy Ro. Anterior acestei tranzacţii, Muller Dairy Ro era deţinută de The Central Bottlings şi Molkerei Alois Muller GmbH & CO KG.

"Autoritatea de concurenţă a analizat această operaţiune şi a constatat că nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa romȃnească sau pe o parte substanţială a acesteia, în special prin crearea sau consolidarea unei poziţii dominante", a informat Consiliul Concurenţei într-un comunicat.Decizia va fi publicată pe site-ul autorităţii de concurenţă, după eliminarea informaţiilor cu caracter confidenţial.

Central Bottlings Company Ltd este o companie din Israel care produce şi comercializează bere, sucuri naturale şi carbogazoase, precum şi produse lactate în România.

Muller Dairy Ro are ca obiect principal de activitate intermedierea în comerţul cu produse alimentare, băuturi şi tutun. Aceasta comercializează produse lactate.

Citește și: Prima bere românească cu numele unui câine. 500 de litri epuizați

Actualitate Vezi toate articolele
x close