Nazare: Dobânzile la obligațiunile României au scăzut față de 2025
09 Martie 2026
Prognoza este făcută conform unei strategii care prevede investiţii de zeci de miliarde de dolari în infrastructura şi logistica pentru cereale, transmite Reuters.
Această strategie, care a fost trimisă Guvernului spre analiză, ar presupune investiţii de peste 4.400 miliarde ruble (70 miliarde dolari), fonduri ce vor fi atrase de la investitorii privaţi, împrumuturi şi finanţare de la Guvern, a precizat Ministerul rus al Agriculturii.
Livrările de cereale ale Rusiei joacă un rol central în planul, anunţat în urmă cu un an de preşedintele Vladimir Putin, vizând majorarea exporturilor de produse agricole până la 45 miliarde dolari în anul 2024. Ministerul Agriculturii este responsabil de această iniţiativă.