DCBusiness Actualitate Stiri Rusia, ameninţări nucleare. Guvernul României, mesajul zilei

Rusia, ameninţări nucleare. Guvernul României, mesajul zilei

sedinta Guvern
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru, a vorbit despre retorica privind ameninţările nucleare ale Rusiei în contextul invaziei din Ucraina. 

„Autoritățile române își iau măsurile necesare pentru a fi pregătite să intervină în orice situație. La acest moment noi ne confruntăm doar cu o retorică venită din zona Federației Ruse, care folosește practic acest tip de mesaj într-un context în care, după cum știți, avem o agresiune militară declanșată în Ucraina. și diverse formule de comunicare cu Occidentul.

Faptul că Ministerul Sănătății anunță public că este pregătit să gestioneze această situație confirmă faptul că Guvernul României tratează cu seriozitate sarcinile și responsabilitățile pe care le are de a proteja sănătatea și siguranța populației. Dar repet, suntem într-o situație de retorică în spațiul public practicată de Federația Rusă. Nu vorbim de o situație de risc iminent care să se producă și să genereze astfel de implementări de măsuri în România”, a declarat, vineri, într-o declaraţie de presă, Dan Cărbunaru.

„Ori de câte ori sunt semnalate diverse situații în Ucraina, îi contactează pe experții de acolo sau sunt contactați de ei. În cazul acesta la care ne referim astăzi, toate confirmările arată că nu a existat o situație de risc în perimetrul centralei. Mai mult decât atât, măsurătorile privind nivelul de radiații, potrivit datelor furnizate de CNCAN, astăzi de dimineață nu indică creșteri ale valorilor peste nivelul de normalitate, nici în zona centralei și cu atât mai puțin în România.

De altminteri, experții CNCAN monitorizează permanent aceste valori și comunică în mod constant situația lor și, de asemenea, clarifică orice nelămuriri care pot apărea în spațiul public pe fondul acestor evoluții care pot apărea în Ucraina”,  subliniat Dan Cărbunaru.

Citeşte şi: Zelenski avertizează: Sfârşitul Europei! Se termină tot dacă e vreo explozie la un reactor nuclear!

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat vineri Moscova că recurge la "teroarea nucleară" şi că doreşte să repete dezastrul de la Cernobîl, după bombardarea unei centrale nucleare din centrul Ucrainei, în plină invazie rusă, informează AFP.

"Avertizăm pe toată lumea că nicio altă ţară cu excepţia Rusiei nu a tras vreodată asupra centralelor nucleare. Este prima dată în istoria noastră, prima dată în istoria omenirii. Acest stat terorist recurge acum la teroarea nucleară", a susţinut Volodimir Zelenski într-o înregistrare video difuzată de preşedinţia ucraineană.

"Ucraina are 15 reactoare nucleare. Dacă este o explozie, se termină tot. Sfârşitul Europei. Este evacuarea Europei", a continuat el.

"Numai o acţiune europeană imediată poate opri trupele ruse. Trebuie să împiedicăm Europa să moară în urma unui dezastru nuclear", a adăugat preşedintele ucrainean.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.